Wieże widokowe - województwo śląskie

Zaktualizowano 2 miesiące temu
collections 13

W województwie śląskim istnieje ponad 20 wież i platform widokowych. Większość z nich znajduje się w Beskidach Małym, Śląskim i Żywieckim, jednak również poza szczytami górskimi możemy podziwiać wspaniałe widoki z coraz liczniejszych wież widokowych. Poniżej przedstawiamy przewodnik po wieżach i platformach widokowych w województwie śląskim.

Wieża widokowa w Pogrzebieniu

Wieża widokowa w Pogrzebieniu

Wieżę widokową w Pogrzebieniu (282 m n.p.m.) wykonano z elementów metalowych na planie kwadratu w formie ostrosłupa. Ma prawie 20 metrów wysokość i składa się z trzech podestów na poziomach: 3.21 m, 6,42 m oraz 9,21 m. Wybierając się tam, należy mieć na uwadze, że schody prowadzące na obiekt są strome, szczególnie na ostatnią kondygnację. Schodzić trzeba tyłem.

Wstęp bezpłatny.

 

Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich

Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich

Położona jest 230,17 metrów nad poziomem morza, jej wysokość łącznie z krzyżem to 22,83 m, a ostatni podest znajduje się na wysokości 17,5 m. Na szczyt prowadzi sto schodków. - To na stulecie niepodległości - mówi wójt Andrzej Wawrzynek. Dziś w Pietrowicach Wielkich oddano do użytku wieżę widokową. Na budowę udało się pozyskać unijne dofinansowanie. Obiekt zostanie wpisany w cały szlak wież i platform widokowych górnej Odry.

Wstęp bezpłatny.

 

Wieża widokowa w Chałupkach

Wieża widokowa w Chałupkach

Wieża widokowa o wysokości 27 metrów, z której można obserwować graniczne meandry rzeki Odry.

Dotychczas malownicz fragment Odry mogli podziwiać kajakarze, którzy upodobali sobie meandry. Teraz na rzekę można spojrzeć z góry. W pobliżu jednego z zakoli stanęła 27-metrowa wieża widokowa. Na górę trzeba się wspiąć po 114 schodach. Po rodze mija się dwa podesty. Z zadaszonego trzeciego rozciąga się najlepszy widok.

Wstęp bezpłatny.

Fot. Łukasz Bordo / mojeslaskie.pl

Wieża widokowa przy Muzeum Śląskim w Katowicach

Wieża widokowa przy Muzeum Śląskim w Katowicach

W trakcie budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego swoje drugie życie dostała wieża szybu „Warszawa II”, która została zaadaptowana na wieżę widokową. Po wzmocnieniu fundamentów, dobudowaniu windy panoramicznej, zabezpieczeniu podestów i balustrad, wykonaniu oświetlenia oraz stworzeniu zadaszenia, wieża zyskała swój dawny blask.

Wieża szybu „Warszawa II” jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem Muzeum Śląskiego, jak również najwyższym punktem na jego mapie. W okresie letnim z wysokości 40 metrów można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę Katowic.

Wstęp płatny.

Wieża widokowa Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

Wieża widokowa Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie

Obiekt o wysokości ok. 12 m usytuowany jest na malowniczym terenie Sośniej Góry (329 m n.p.m.), z której rozpościera się panorama Śląska. 

W pobliżu wieży powstała przestrzeń dla najmłodszych: plac zabaw o powierzchni ok. 2000 m2. Tworzą go m.in. takie elemnty jak: piramida liniowa, mały domek na palach ze zjeżdzalnią, piaskownica z leżących pni, huśtawki wahadłowe oraz zjazd liniowy z siedliskiem orczykowym. Aby był on atrakcyjny dla dzieci, w jego stylistyce zastosowano elementy zwierzęce oraz motywy roślinne. Obok placu zabaw wybudowany został punkt usługowo-gastronomiczny, skomunikowany z istniejącymi ścieżkami edukacyjnymi na terenie Centrum.

Wstęp płatny.

Wieża obserwacyjna w Koszęcinie

Wieża widokowa w Koszęcinie

Wybudowana w 2006 r. wieża ma 36 m wysokości, a nieco poniżej jej szczytu, na 30-tym metrze, znajduje się taras widokowy. Warto się wspiąć na górę, by móc podziwiać panoramę Koszęcina i okolic.

Wstęp płatny.

Wieża obserwacyjna na Coglowej Górze w Woźnikach

Wieża obserwacyjna na Coglowej Górze w Woźnikach

Wieża stoi na wysokim wzniesieniu leżącym po południowej stronie miasta - Coglowej Górze leżącej na tzw. Garbie Woźnickim - najwyższym wzniesieniem w granicach miasta Woźniki (365 m n.p.m.). Galeria widokowa znajduje się na wysokości 36 m, na którą prowadzą 124 schody spiralnie ułożone wewnątrz wieży. 

Po wejściu naszym oczom ukazuje się widok na Woźniki, pobliskie miejscowości i dalszy krajobraz. W kierunku północnym na horyzoncie widać Górę Grojec (trasa nr 23), podobno w dobrą pogodę zauważyć można także Jasną Górę w Częstochowie. Po stronie wschodniej widać Gniazdów i pobliskie pola; po stronie południowej ogromne połacie Lasów Tarnogórsko-Lublinieckich; po stronie zachodniej kominy huty w Miasteczku Śląskim oraz drewniany kościółek.

Wstęp płatny.

Wieża widokowa (spotterska) w Ożarowicach

Wieża widokowa (spotterska) w Ożarowicach

Wieża widokowa przy kopleksie boiks sportowych w Ożarowicach. Wieża usytuowana jest na wzniesieniu przy pasie startowycm lotniaska Katowice-Pyrzowice. Z wieży rozposciera się doskonały widok na całą okolice, a w szczególności na samoloty lądujące i starujące z pobliskiego lotniska. Platforma ma wysokość ok. 7-8 metrów.

Wstęp bezpłatny.

Platforma spotterska 27 w Pyrzowicach

Platforma spotterska 27 w Pyrzowicach

Zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części lotniska przy płycie do odladzania statków powietrznych, drogach kołowania Echo 0 i Tango oraz w pobliżu progu pasa 27. Jest to optymalna lokalizacja pod planespotting po pierwsze dlatego, że niemal przez cały dzień operujące po widnokręgu słońce znajduje się za plecami fotografujących, znakomicie oświetlając lądujące samoloty, po drugie ze względu na bliskość dwóch dróg kołowania i płyty do odladzania (nie możemy się już doczekać nocnych zdjęć wykonanych z platformy w trakcie odladzań). Po trzecie bliskość progu pasa 27 (obiektyw o ogniskowej ok. 200 mm w zupełności wystarczy) na którym, jak już wspomniałem wykonywana jest zdecydowana większość lądowań oraz startów.

Wstęp bezpłatny.

Platforma spotterska 09 w Pyrzowicach

Platforma spotterska 09 w Pyrzowicach

Obiekt zlokalizowany jest w Ożarowicach przy ulicy Bocznej na przedłużeniu zachodniej krawędzi nowej drogi startowej, czyli na przedłużeniu pasa 09. Platforma ma charakter typowo obserwacyjny, znakomicie widać z niej płytę postojową przed terminalami, a także starty, lądowania oraz kołowania statków powietrznych. Na super wrażenie można liczyć w momencie kiedy lądowania odbywają się na pasie 09, a ma to miejsce wtedy, kiedy wiatr wieje ze wschodu. W tym przypadku samoloty przelatują kilkadziesiąt metrów nad platformą, dzięki czemu można znakomicie poczuć ich moc.

Wstęp bezpłatny.

Platforma widokowa na Magurce Wilkowickiej

Platforma widokowa na Magurce Wilkowickiej

Platforma widokowa mieści się na Magurce Wilkowickiej (909 m n.p.m.). Z platformy widokowej roztacza się widok na Beskid Śląski, Beskid Mały oraz Beskid Żywiecki: m.in. widok na Babią GóręPilsko i Wielką Raczę oraz Baranią GóręSkrzyczne i Klimczok. To także znakomite tereny narciarskie i platforma służy w zimie narciarzom.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Wieża widokowa Łysina (Ścieszków Groń)

Wieża widokowa Łysina (Ścieszków Groń)

Jednokondygnacyjna, drewniana wieża widokowa we wsi Łysina, w Beskidzie Małym na wysokości ok. 748 m n.p.m. Roztacza się stąd bardzo ładny widok na Beskid Żywiecki (od pasma Policy, przez Babią Górę, Pilsko, aż po Wielką Raczę), Tatry, Beskid Śląski (od Glinnego, przez Baranią Górę po Skrzyczne) i Beskid Mały.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

 

 

Foto: rugala.pl - Wieże widokowe w polskich Karpatach 

Platforma widokowa na Skrzycznem

Platforma widokowa na Skrzycznem

Na najwyższym szczycie pasma Baraniej Góry, tj. Skrzycznem (1257 m n.p.m.) znajduje się platforma widokowa wysoka na ok. 5 m, która w zimie służy narciarzom. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

 

Foto: marekowczarz.pl

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Wieża widokowa na Baraniej Górze

Wieża widokowa znajduje się na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego – Baraniej Górze (1220 m n.p.m.). To doskonały punkt widokowy. Z ogólnodostępnej, stalowej wieży widokowej można podziwiać rozległą panoramę gór Polski, Czech i Słowackich: Tatry, Beskid Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki z Babią Górą, Małą Fatrę, Góry Choczańskie, Góry Strażowskie, Jaworniki, Beskid Śląsko-Morawski, a przy bardzo dobrej widoczności nawet sudeckie Jesioniki.

Została wybudowana z inicjatywy Koła Przewodników Beskidzkich PTTK w 1991 roku. Wysokość wieży wynosi 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo 20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na niej podczas burzy.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Wieża widokowa na Starym Groniu

Wieża widokowa na Starym Groniu

W 2014 roku na polanie Starego Gronia (789 m n.p.m.) zbudowana została 12-metrowa, drewniana wieża widokowa, tuż obok bacówki pasterskiej. Miejsce, w pięknym paśmie Beskidu Śląskiego z widokiem m. in. na Dolinę Hołcyny i Brennicy, pasmo Błotnego, Skrzyczne, Orłową, Równicę, pasmo Stożka i Czantorii oraz szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego z dominującą Łysą Górą.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Wieża widokowa na Szyndzielni

Wieża widokowa na Szyndzielni

Wieżę na Szyndzielni zbudowano w 2015 r. jako dodatkową atrakcję kompleksu wypoczynkowo-turystycznego Szyndzielnia. Wieża stoi przy górnej stacji kolei linowej.

Z platformy widokowej wieży rozpościera się imponująca panorama Bielska-Białej oraz Beskidu Małego i Śląskiego, której szczegóły można obserwować przez zainstalowaną lunetę z 25-krotnym powiększeniem. Przy odpowiedniej pogodzie można stąd "gołym okiem" zobaczyć Tatry, Babią Górę oraz Pilsko.

Wstęp na wieżę jest płatny.

Wieża widokowa na Czantorii

Wieża widokowa na Wielkiej Czantorii

Budowa wieży widokowej na Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.) została przeprowadzona w okresie od lipca do października 2002 r.  Intencją inwestorów było uatrakcyjnienie tej malowniczej, wschodniej części Morawsko-Śląskich Beskidów, oferując turystom niekonwencjonalny widok na trzy państwa w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiej Czantorii. Sama wieża widokowa znajduje się na granicy państwowej między Czechami a Polską.

Wstęp na wieżę jest płatny.

Mini-wieża widokowa na Szarculi

Mini-wieża widokowa na Szarculi (pod Dorkową Skałą)

Drewniana mini-wieża na szczycie Szarcula (803 m n.p.m.) ze wspaniałym widokiem na Jezioro Czernieńskie - dwuwierzchołkowe, zalesione wzniesienie w Pasmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. . Wydłużone w kierunku z północnego zachodu na południowy wschód leży w wododziale Wisły (Czarnej Wisełki) i Olzy (Odry). Wyższy wierzchołek wznosi się na południowy wschód od przełęczy Szarcula, niższy wierzchołek (798 m n.p.m.) - na południowy wschód od tego pierwszego. Pod wyższym wierzchołkiem wychodnia skalna zwana Dorkową Skałą.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Mini-wieża widokowa na Kubalonce

Mini-wieża widokowa na Kubalonce

Niewielka, drewniana wieża widokowa na Kubalonce (830 m n.p.m.) – zalesionym, niewybitnym szczycie o dwóch spłaszczonych wierzchołkach, wznoszącym się w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, tuż na północny wschód od przełęczy Kubalonka. Szczyt Kubalonki, wznoszący się w grzbiecie biegnącym równoleżnikowo od Karolówki na zachód, ku Pasmu Stożka i Czantorii, stanowi zwornik dla odchodzącego tu na północny zachód grzbietu Kozińców.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Platforma widokowa na Wielkiej Raczy

Platforma widokowa na Wielkiej Raczy

Platforma widokowa na Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.). Wielka Racza jest całkowicie zalesiona, ale na jej wierzchołku jest trawiasta hala, z której rozciąga się szeroka panorama, głównie na góry słowackie, z charakterystyczną grupą Małej Fatry. Szczyt jest też największą górą Beskidów Kysuckich (słowackiej części Beskidu Żywieckiego). Obserwację widoków ułatwia platforma widokowa wybudowana w 1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków.

Na szczycie znajduje się też schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski położony na wysokości 639-1048 m n.p.m.

Wstęp na platformę jest bezpłatny.

Wieża widokowa na Rachowcu

Wieża widokowa na Rachowcu

Na szczycie Rachowca (954 m n.p.m.) postawiono z inicjatywy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego drewnianą wieżę widokową. Pozwala ona turystom na podziwianie widoków roztaczających się na część Beskidów Żywieckiego i Śląskiego, w tym na pasmo Baraniej Góry, a także na Wielką Raczę, Rycerzową, Bendoszkę Wielką i Muńcuł, a także na Małą Fatrę.

Na Rachowcu znajduje się najdłuższy w okolicy (1200 metrów) orczykowy wyciąg narciarski (narciarze upodobali sobie górę już w okresie międzywojennym). W sezonie 2012/2013 na zachodnim zboczu Rachowca, niewybitnego wzniesienia Mały Rachowiec (840 m) uruchomiono pierwszy w rejonie Zwardonia wyciąg krzesełkowy w Stacji Narciarskiej Zwardoń Ski.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Fot: Sebastian Nikiel / zyciepisanegorami.pl - Żyie pisane górami

Wieża widokowa katedry pw. Narodzenia NMP w Żywcu

Wieża widokowa katedry pw. Narodzenia NMP w Żywcu

Katedra zbudowana została w XV w., rozbudowana w latach 1515–1542 oraz 1582–1583. Do 1992 r. pełniła rolę kościoła parafialnego. Wystrój wnętrza reprezentuje styl barokowy. Na uwagę zasługuje m.in. gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej z ok. 1500 r.
Katedra pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest kościołem parafialnym największej rzymskokatolickiej parafii w Żywcu, położonej na terenie metropolii krakowskiej, w diecezji bielsko-żywieckiej, w dekanacie żywieckim.

Wstęp na wieżę jest płatny.

 

 

 

Brak fotografii.

Jeśli dysponujesz zdjęciem tego miejsca i chciałbyś aby ukazało się w tym miejscu wraz z informacją o jego autorze - napisz do nas na kontakt@odtur.pl

Drewniana wieża widokowa w Lalikach

Nieistniejąca - ścięta w 2019 roku ze względów bezpieczeństwa. Nie wiadomo na tą chwilę czy i kiedy zostanie odbudowana.

 

Tabela nr 1. Podstawowe informacje o platformach i wieżach widokowych w województwie śląskim.

L.p. Region Województwo Miejscowość Nazwa Data
budowy
Data
likwidacji
Wysokość
[m n.p.m.]
Wysokość
obiektu
[m]
Wysokość
platformy
widokowej [m]
Latitude Longitude Status
1 Beskid Mały śląskie Wilkowice Platforma widokowa na Magurce Wilkowickiej 2011   909 b.d. b.d. 49.776085 19.130909  
2 Beskid Mały śląskie Łysina Wieża widokowa Łysina (Ścieszków Groń) b.d.   748 b.d. b.d. 49.748161 19.299348  
3 Beskid Śląski śląskie Szczyrk Platforma widokowa na Skrzycznem b.d.   1257 5 5 49.685598 19.031280  
4 Beskid Śląski śląskie Wisła Wieża widokowa na Baraniej Górze 1991   1220 15,5 b.d. 49.611516 19.010626  
5 Beskid Śląski śląskie Istebna Mini-wieża widokowa na Kubalonce b.d.   830 b.d. b.d. 49.607066 18.910768  
6 Beskid Śląski śląskie Brenna Wieża widokowa na Starym Groniu 2014   789 12 b.d. 49.692005 18.925777  
7 Beskid Śląski śląskie Bielsko-Biała Wieża widokowa na Szyndzielni 2015   1028 18 18 49.760303 19.001858  
8 Beskid Śląski śląskie Ustroń Wieża widokowa na Wielkiej Czantorii 2002   995 b.d. 29 49.678703 18.804529  
9 Beskid Śląski śląskie Wisła Mini-wieża widokowa na Szarculi b.d.   803 b.d. b.d. 49.601628 18.920195  
10 Międzygórze Jabłonkowsko-Koniakowskie śląskie Laliki Drewniana wieża widokowa w Lalikach b.d. 2019 b.d. b.d. b.d. 49.545761 19.016595  Nieistniejąca
11 Beskid Żywiecko-Kysucki śląskie Rycerka Górna Platforma widokowa na Wielkiej Raczy 1997   1236 b.d. b.d. 49.413085 18.969034  
12 Beskid Żywiecko-Kysucki śląskie Zwardoń Wieża widokowa na Rachowcu 2014   954 b.d. b.d. 49.503077 19.006829  
13 Kotlina Żywiecka śląskie Żywiec Wieża widokowa katedry pw. Narodzenia NMP w Żywcu poł. XV w.   350 60 37,5 49.688219 19.201928  
14 Garb Tarnogórski śląskie Ożarowice Platforma spotterska 09 w Pyrzowicach 2015   291 2,5 2,5 50.476246 19.052122  
15 Garb Tarnogórski śląskie Pyrzowice Platforma spotterska 27 w Pyrzowicach 2015   306 2,5 2,5 50.473594 19.105756  
16 Garb Tarnogórski śląskie Pyrzowice Wieża widokowa (spotterska) w Ożarowicach 2015   299 8 b.d. 50.471866 19.042579  
17 Obniżenie Górnej Warty śląskie Koszęcin Wieża widokowa w Koszęcinie 2006   304 36 30 50.638034 18.829587  
18 Garb Woźnicki śląskie Woźniki Wieża obserwacyjna na Coglowej Górze w Woźnikach b.d.   365 b.d. 36 50.582666 19.067490  
19 Płaskowyż Głubczycki śląskie Chałupki Wieża widokowa w Chałupkach 2017   192 27 b.d. 49.935136 18.341267  
20 Wyżyna Katowicka śląskie Katowice Wieża widokowa przy Muzeum Śląskim w Katowicach 2015   277 40 b.d. 50.263670 19.033138  
21   śląskie Mikołów Wieża widokowa Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie b.d.   329 12 b.d. 50.178653 18.828449  
22   śląskie Pietrowice Wielkie Wieża widokowa w Pietrowicach Wielkich 2018   230 22.83 17,5 50.073998 18.066487  
23   śląskie Pogrzebień Wieża widokowa w Pogrzebieniu 2019   282 20 3.21; 6,42; 9,21 50.058908 18.294595  

 

Korzystając z tej strony akceptujesz, że w Twoim urządzeniu końcowym zostaną zainstalowane pliki cookies, które umożliwiają nam świadczenie usług. Brak zgody na pliki cookies oznacza, że pewne funkcjonalności strony mogą być niedostępne. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.