Posadzono las dla uczczenia polskich spadochroniarzy
Zaktualizowano 4 miesiące temu

Trzy tysiące młodych drzew posadzono na terenie byłego lotniska 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Ornecie. Drzewa – dęby i buki - upamiętniają żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej wraz z dowódcą gen. Stanisławem Sosabowskim.
Liczba posadzonych młodych dębów i buków (3 tys.) nie jest przypadkowa, gdyż niemal tylu było żołnierzy brygady.
Głównym gościem imprezy był Alfons Trocki, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy brygady. Alfons Trocki posadził pamiątkowego dęba, a później podzielił się swoimi wspomnieniami. - W dniu moich urodzin moją kompanię wizytował generał Stanisław Sosabowski. Dowódca kompanii powiedział generałowi o moich urodzinach, wtedy generał podszedł do mnie i życzył mi, co najmniej 102 lata. To dla mnie jest rozkaz – opowiadał.
Obecnie, żołnierzowi brygady do 102 lat brakuje zaledwie 2 miesięcy i 2 lat. Po sadzeniu Alfons Trocki wraz nadleśniczym Piotrem Matusikiem uroczyście odsłonili pamiątkową tablicę.
W sadzeniu oprócz organizatorów - Nadleśnictwa Orneta i Stowarzyszenia „Reduta Orneta” - wzięły udział grupy rekonstruktorów historycznych „Front”, „Tobie Polsko”, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie” i „Arnhem” w historycznych strojach żołnierzy brygady oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Polskich Spadochroniarzy z Gdańska, historyczne samochody udostępniło Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych.
1 Samodzielna Brygada Spadochronowa była jednostką powietrzno-desantowa Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (1941 -1947). Po upadku Francji (1940 r.) z ewakuowanych polskich żołnierzy i oficerów w Szkocji rozpoczęto formowanie Kanadyjskiej Brygady Strzelców. Jednostkę w sierpniu 1940 r. przemianowano na 4 Brygadę Kadrową Strzelców.
Od 17 lutego 1941 r. w Ringway, brytyjskim ośrodku szkoleniowym, rozpoczęto przeszkalanie spadochronowe wszystkich żołnierzy brygady. Dzięki staraniom dowódcy brygady płk. Sosabowskiego powstał w miejscowości Largo Low ośrodek szkoleniowy, gdzie zbudowano pierwszą w Wielkiej Brytanii wieżę spadochronową. Ośrodek przygotowywał polskich żołnierzy do zaawansowanego szkolenia spadochronowego.
23 września 1941 r. Polacy przeprowadzili pierwsze ćwiczenia taktyczne w obecności gen. Władysława Sikorskiego. Sikorski zdumiony był znakomitym wyszkoleniem brygady oraz wielką sprawnością fizyczną spadochroniarzy. Dlatego rozkazem z 9 października 1941 r. została powołana 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa. W 1944 r. odbyła się uroczystość przekazania Samodzielnej Brygadzie sztandaru wykonanego przez kobiety z okupowanej Warszawy.
Brygada podlegała bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi i była przygotowywana dla wsparcia powszechnego powstania w okupowanej Polsce.
Jednak, 6 czerwca 1944 r. Brygada została włączona w skład 1 Korpusu Powietrznego i podporządkowana dowództwu brytyjskiemu, powierzając jednostce inne zadania niż pierwotnie planowano.
Chrzest bojowy polscy spadochroniarze mieli 17 – 25 września 1944 r. podczas operacji „Market Garden”. Brygada wzięła udział w walkach o opanowanie mostów w Arnhem oraz utrzymanie przyczółków na północnym brzegu Renu. W rejon walk przerzucono drogą powietrzną około 1500 polskich żołnierzy. Podczas ciężkich walk w rejonie Driel, Oosterbeek i Arnhem brygada straciła 23 proc. stanu osobowego (zginęło 96 żołnierzy, rannych i zaginionych zostało 249).
W maju 1945 r. brygada powróciła na kontynent i pełniła służbę okupacyjną na terenie Niemiec. 18 lipca 1947 r. polska jednostka została rozwiązana.
Źródło: lasy.gov.pl