Motylarnia – nowa atrakcja Jaworza
Zaktualizowano 3 miesiące temu

Pomysł, by w Jaworzu pojawiło się coś więcej, niż tylko Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej, pojawił się podczas odwiedzin jednej z zagranicznych motylarni. Wtedy, jak wspominała Barbara Szermańska- dyrektor muzeum, wyjątkowość miejsca, w którym można oglądać rozliczne gatunki motyli w jednym miejscu, zrobiła na niej tak wielkie wrażenie, że postanowiła zarazić tym pomysłem swojego pracownika, przyrodnika z powołania. A warto podkreślić, że grunt, na który padło to ziarno, okazał się niezwykle podatny. Bartosz Czader, bo o nim mowa, może bowiem wykazać się wspaniałym rodowodem, jeśli chodzi o obserwację przyrody i dokumentowanie jej piękna. Tego przyrodniczego bakcyla zaszczepił mu bowiem ojciec, Krzysztof Czader, artysta Jaworzański, który od lat dokumentował rożne gatunki motyli.
Rozpoczęła się więc podróż, w kierunku stworzenia odpowiedniego domu dla motyli, tuż przy budynku muzeum. By jednak powstał nowy obiekt, trzeba było wielu dyskusji, wymiany pomysłów i koncepcji. Ważne było także znalezienie możliwości dofinansowania dla tego pomysłu. Efekt finalny kilku lat pracy wielu osób można od paru dni podziwiać oficjalnie, począwszy od niecodziennej bryły, czyli kopuły sferycznej o średnicy 9,5 m i wysokości 4,75 m. Wrażenie robi jednak wnętrze motylarni, gdzie znajdują się inkubatory dla larw motyli i formikarium, czyli mrówkarium. Całość dopełniona jest roślinnością rodzimą oraz egzotyczną.
To co jest jednak najważniejsze, to mieszkańcy namiotu, czyli motyle rodzime i egzotyczne. Ich liczba jest zmienna, obecnie to 200 okazów. Liczba ta jednak powiększy się, ponieważ pojawia się coraz więcej larw i jaj. „Udało się więc zrealizować najważniejszy cel motylarni, Będzie można edukować gości o całym cykl rozwoju motyli”- mówi Barbara Szermańska, dyrektorka Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej.
Docelowo kopuła stanowić ma dom dla 400 motyli tropikalnych i rodzimych, ok. 300 straszyków, a także chrząszczy i modliszek. Lokatorami są także mrówki parasolowate. Wszystko to spowoduje, że nowy obiekt z pewnością będzie długo wspominany przez gości. Więcej na ten temat: www.muzeum.jaworze.pl
Źródło: visitbielsko.pl