Znów kręcą w Wieliczce!
Zaktualizowano 1 rok temu
Przez kilka dni w podziemiach wielickiej kopalni realizowane były zdjęcia do filmu "The Dream". To autorski projekt Urszuli Nawrot, która jest nie tylko autorką scenariusza, aktorką, ale również reżyserką filmu.
Plenerem do zdjęć w podziemiach Wieliczki były kaplica św. Antoniego i komora Michałowice. Pochodząca z XVII wieku, najstarsza z zachowanych w kopalni kaplic na scenerię filmu wybrana została nieprzypadkowo. - Źródło zła tkwi w nas, nawet jeśli czujemy się opuszczeni przez Boga, to On nam towarzyszy i pozwala stawić opór złu, to przesłanie płynące z filmu - mówi Urszula Nawrot. - Opowiada on o poszukiwaniu własnej drogi, miłości, zrozumienia różnicy między dobrem i złem, pułapkach w jakie popadamy kierując się pychą.
Istotną rolę w scenach zrealizowanych w kaplicy św. Antoniego (64 m pod ziemią) odgrywają solne rzeźby: to nie tylko świadkowie historii wielowiekowego zabytku, ale także obserwatorzy ludzkich uczuć, życiowych rozterek i dramatów. "Świat tych solnych figur, roztopionych przez upływ czasu, to świadectwo przemijania i jednocześnie symbol sacrum, które jest niezależne od materialnego, ignoruje jego przemijanie - wyjaśnia reżyserka.
W realizację zdjęć w podziemiach kopalni zaangażowali się wybitni artyści o znaczącym dorobku teatralnym i choreograficznym: prof. Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL i Leszek Bzdyl, choreograf, tancerz i reżyser teatralny, założyciel Teatru Dada von Bzdülöw. Muzykę do filmu napisze irlandzki kompozytor Maurice Seezer, który w swym dorobku ma muzykę filmową, w tym utwór nominowany do Oskara, a także współpracę z Bono. Autorem zdjęć w podziemiach kopalni był Olaf Malinowski, który jest uczniem i współpracownikiem Adama Sikory. Produkcją kierował Michał Bystry, przed którym stało nie lada wyzwanie: koordynacji działań ekipy filmowej zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Wysiłki autorki projektu wspierał na planie jej mąż, Marcin Nawrot, na codzień ambasador RP w Irlandii.
Poza Wieliczką zdjecia do filmu realizowane były już w Warszawie, w studio filmowym i w katedrze praskiej. Kolejne planowane są w plenerach Irlandii.
Autorka filmu szczególną wagę przywiązuje do detalu, spójności obrazu, gdyż film pozbawiony jest dialogów - to jej zdaniem najlepszy sposób na dotarcie do widzów z przesłaniem filmu. - Głęboko wierzę, że wysokie walory artystyczne filmu bedą docenione nie tylko przez wrażliwą publiczność, ale także pozwolą pretendować mu do nagród na światowych festiwalach - wyjaśnia reżyserka. A na pytanie: dlaczego Wieliczka - odpowiada krótko: pleneru do filmu poszukiwaliśmy w wielu miejscach, wielicka kopalnia okazała się bezkonkurencyjna: tu jest magia.
Kopalnia swych wnętrz do filmu użyczyła już niejednokrotnie. W styczniu br. kilkanaście dni w podziemiach spędziła norwesko-brytyjsko-polska ekipa realizująca zdjęcia do filmu "Sól", w ubiegłym roku wśród soli nakręcono teledyski do bollywoodzkiej produkcji "the Rhythm", to tutaj również powstały niektóre sceny z "Seksmisji" Juliusza Machulskiego oraz filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, a w latach 70-tych i 80-tych "Na Srebrnym Globie" Andrzeja Żuławskiego oraz "Okrągły tydzień" Tadeusza Kiljańskiego.
Urszula Nawrot - scenarzystka, reżyserka, aktorka, tancerka. Ma w swoim dorobku artystycznym zarówno role teatralne, jak i filmowe m.in. "Moja dziewczyna", "Pod światło". Występowała w produkcjach telewizyjnych m.in.: w "Klanie", "Londyńczykach", w Teatrze Praga w spektaklu "Exit 8", a także na scenie także jako tancerka w Paryżu i Hong Kongu. Posiada międzynarodową mistrzowską klasę w tańcu towarzyskim, finalistka Mistrzostw Polski, na 11 miejscu w międzynarodowym rankingu par sportowych IDSF.
Źródło: kopalnia.pl