Droga ekspresowa w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego?
Zaktualizowano 1 rok temu
Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że samorząd województwa małopolskiego zlecił opracowanie koncepcji rozwiązań komunikacyjnych i otrzymał propozycję budowy nowej drogi ekspresowej Kraków-Pyrzowice.
Wynik tych analiz był zatrważający: przedstawiono dwa główne warianty przebiegu drogi z kilkoma podwariantami.
Pierwszy z nich zakłada poprowadzenie drogi przez otulinę OPN, tuż obok kościoła w Giebułtowie, zamku i kościoła w Korzkwi i Grodziska. Przez tereny przy wschodniej granicy Parku, które 7 lat temu udało się uratować przed zabudową.
Drugi z wariantów wytyczony jest przez teren Dolinek Podkrakowskich.
W gminach wywołało to szok. Tym bardziej, że samorządowcy dostali 3 dni na ustosunkowanie się do projektu! Zarówno urzędnicy gminni, jak i mieszkańcy oprotestowali projekt, natomiast Dyrekcji OPN nikt o zdanie nawet nie zapytał! Dyrektor Parku uczestniczył w konsultacjach jedynie na prywatne zaproszenie jednego z wójtów.
Projekt został skierowany do poprawek i prawdopodobnie ok. 5. maja ma wrócić do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie jeden z wariantów będzie wybrany w głosowaniu przez Radnych Sejmiku Małopolskiego. Nie przewiduje się również dalszych konsultacji społecznych.
Tymczasem dziś dowiadujemy się z wypowiedzi wicemarszałka województwa, że w przygotowanych planach zagospodarowania przestrzennego województwa nie będzie wpisany żaden wariant tej drogi i być może żaden z jej wariantów nie będzie realizowany.
Jeśli tak jest, to po co zlecano firmie Awe Arup z Warszawy przygotowanie projektu za 330 tys. zł?
Nie bacząc na to, mieszkańcy gminy Zielonki, przy pomocy Stowarzyszenia Korzkiew zaczęli protest przeciwko pomysłowi budowania nowej drogi. Wystąpili do Marszałka Województwa Małopolskiego, z wnioskiem, aby Stowarzyszenie Korzkiew zostało uznane za stronę we wszelkich postępowaniach w sprawie projektowanej drogi Kraków-Olkusz-Pyrzowice, spotkali się z dyrekcją Ojcowskiego Parku Narodowego, aby nawiązać współpracę i wspólnie protestować przeciwko planom powstania drogi.
Powstala strona internetowa www.wrogadroga.pl, gdzie na bieżąco umieszczane są informacje o proteście i decyzjach urzędników.
Źródło: opn.org.pl