Obiekty militarne na Helu
Zaktualizowano 1 rok temu
Rejon Umocniony Hel - zespół fortyfikacji nadmorskich utworzony na podstawie dekretu prezydenta RP z 1936 roku. Obejmował teren od Juraty do końca półwyspu. Miejsce najdłuższej bitwy kampanii wrześniowej. Niektóre jego części były obiektami wojskowymi do roku 2001.
Polska zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego odzyskała wolny dostęp do Bałtyku, co nie obyło się bez drobnych starć zakończonych symbolicznymi zaślubinami Polski z morzem, które to odbyły się w Pucku i odparciu najazdu bolszewików władze polskie podjęły starania mające na celu stworzenie pełnomorskiego portu w Gdyni, do której doprowadzono magistralę węglową. Po zakończeniu tego etapu nastał czas na stworzenie bazy obronnej dla skąpej granicy morskiej młodego państwa. Z racji położenia wybór padł na Hel.
Umocnienia zaczęto budować w roku 1931 (port marynarki wojennej) i kontynuowano je nawet po zakończeniu wojny, w PRL-u. W chwili ataku Niemiec na Polskę w 1939 roku Rejon Umocniony Hel był już pełnoprawnym fortem obrony wybrzeża zdolnym do stawienia wrogom miesięczego, zbrojnego oporu.
Dziś tereny te nie są już bazą wojskową, resztki umocnień z okresu drugiej wojny oraz póxniejsze można obejrzeć na miejscu.
Źródło: dobroni.pl / Autor: Karol Żegulski