Czy remont Zamku Tenczyn będzie dalej kontynuowany?
Zaktualizowano 1 rok temu
Gmina Krzeszowice rozpoczęła negocjacje ze spadkobiercami Adama Potockiego na temat dalszego sposobu użytkowania nieruchomości które na mocy wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego mają być im zwrócone. Jedną z tych nieruchomości są ruiny zamku Tenczyn w Rudnie.
Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz je w każdej chwili zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki.
Po spotkaniu z przedstawicielami Rodzin Potockich oraz Bnińskich w dniu 08.10.2013 r. Burmistrz Gminy Krzeszowice opublikował informację na temat przebiegu rozmów oraz dokonanych ustaleń. Jak wynika z w/w informacji stronom udało się porozumieć co do sposobu użytkowania parków miejskich (Parku Bogackiego oraz Dzikich Plant) które pozostaną we władaniu samorządu. Gmina Krzeszowice wniosła też o zabezpieczenie możliwości korzystania przez mieszkańców i osób odwiedzających gminę z parku wchodzšcego w skład zespołu parkowo-pałacowego. Jak określono "wniosek ten spotkał się ze zrozumieniem" Państwa Potockich i Bnińskich którzy zadeklarowali że tzw. Park Potockich będzie udostępniany mieszkańcom.
Stronom najwyraźniej nie udało się jak dotychczas wypracować ostatecznego porozumienia w sprawie ruin zamku Tenczyn w Rudnie. Pewne nadzieje wzbudza deklaracja stron dotycząca chęci współdziałania w celu kontynuowania prac zabezpieczających zabytek. Rozmowy w tym temacie mają być prowadzone w najbliższym czasie.
Należy zwrócić uwagę na fakt że stan techniczny Tenczyna jest nadal bardzo zły. Niektóre z budowli wchodzących w jego skład grożą zawaleniem i tylko natychmiastowe prace zabezpieczające mogą je uratować. Wysokie koszty remontu powodowały że dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego były w ostatnich latach jedyną reaną szansą na przetrwanie zabytku.
Gmina Krzeszowice przygotowuje obecnie kolejny wniosek na dotację prac zabezpieczających Basztę Grunwaldzką - najbardziej zagrożonego elementu warowni. Jej fatalny stan techniczny, popękane i odchylone od pionu ściany powodują że tylko natychmiastowe, szeroko zakrojone prace zabezpieczające są w stanie zapobiec runięciu budowli. Powoli zaczynają też zawalać się stropy skrzydła reprezentacyjnego Tenczyna - dotychczas najlepiej zachowanej części zamku.
Wszystko to powoduje że jedynie współpraca stron daje szansę na kontynuowanie tak ciężko wywalczonych dotacji i prowadzenia robót budowlanych mimo zmieniającego się stanu własności zabytku.
Brak porozumienia skutkujący zatrzymaniem nie dawno rozpoczętego procesu zabezpieczania Tenczyna byłby ogromnym ciosem nie tylko dla samego zabytku ale również i dla polskiej kultury.
Ogromne zainteresowanie jakim w ostatnich latach cieszy się Tenczyn i fascynacja tym zabytkiem powoduje że powoli wraca on do życia i zaczyna spełniać ważną rolę w życiu społeczności lokalnej. Niezależnie od stanu własności obiekt ten wywołuje wiele pozytywnych emocji w związku ze swym pięknem i wspaniałą historią.
Szanując prawa spadkobierców Adama Potockiego liczymy więc na takie rozstrzygnięcie rozmów które spowoduje że wygra Tenczyn - najwspanialszy zabytek ziemi krzeszowickiej.
Źródło: ratujtenczyn.org.pl