Muzeum Papiernictwa zaprasza na XIV Święto Papieru!
Zaktualizowano 1 rok temu
Święto Papieru odbywać się będzie na dziedzińcu muzeum 26 i 27 lipca 2014 r. w godz. 10:00-18:00.
W programie:
- prezentacja wystawy "Poszukiwania - rozmowa z liśćmi" Joanny Stokowskiej (26 VII godz. 15.30) oraz warsztaty papiernicze z wykorzystaniem liści,
- koncert zespołu "Dom o zielonych progach" (26 VII godz. 17.00),
- zwiedzanie Muzeum Papiernictwa,
- warsztaty dla wszystkich chętnych: czerpania papieru wg XIII-wiecznej techniki z masy z dodatkiem makulatury, barwienia papieru metodą marmoryzowania i shibori, origami, kaligrafii, quillingu, wikliny papierowej, plastyczne z wykorzystaniem roślin, drukowania na XIX-wiecznej maszynie typograficznej, badania cech i właściwości papieru zabytkowymi urządzeniami metrologicznymi, wyrobu galanterii papierniczej,
- pokazy sitodruku,
- pokazy druku na replice prasy Gutenberga i wykonywania pieczęci lakowych,
- pokazy współczesnych technik graficznych,
- pokazy rękodzielników tworzących pamiątki z papieru, tkaniny, szkła, ceramiki i drewna, konkursy: zręcznościowe o nagrodę Prezesa firmy Mondi Świecie, wiedzy o dusznickiej papierni o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa oraz na najciekawszą pamiątkę zaprezentowaną na imprezie o nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Podczas Święta Papieru wstęp do muzeum jest bezpłatny!
Festyn dofinansowany został ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Starostwa Powiatowego w Kłodzku oraz Gminy Duszniki-Zdrój. Sponsorem przedsięwzięcia jest największa w Polsce firma papiernicza Mondi Świecie S.A. Patronaty honorowe objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Dolnośląska Organizacja Turystyczna oraz Polska Organizacja Turystyczna. Patronaty medialne - TVP Wrocław, Radio Wrocław, Gazeta Wrocławska, Przegląd Papierniczy, Ziemia Kłodzka oraz dokis.pl.
Wystawa Joanny Stokowskiej podczas XIV edycji Święta Papieru
Jeżeli mówi się w Polsce o sztuce papieru, to Joanna Stokowska jest artystką, która jako pierwsza zaczęła tworzyć kompozycje z papieru przez siebie preparowanego. Wcześniej zajmowała się architekturą wnętrz, grafiką, malarstwem, tkaniną artystyczną, projektowaniem witraży i kompozycji przestrzennych, sztuką książki.
W 1990 r. podczas warsztatów organizowanych przez Światową Radę Rękodzieła, w Ostendzie, spotkała się po raz pierwszy z technikę wytwarzania papieru ręcznie czerpanego. To wtedy poznała sposób wytwarzania papieru z roślin, materiału, który do dnia dzisiejszego towarzyszy Jej w pracy.
Tak artystka sama mówi o swojej twórczości:
"...Papier jest produktem przyrody. Powstaje w wyniku zwykłych czynności, takich jak gotowanie, płukanie, wybielanie, czerpanie i suszenie. Każdy wyłaniający się z wody arkusz jest inny, bo każdy liść, łodyga, każda roślina, z której papier powstaje jest indywidualną i niepowtarzalną strukturą włókien i tkanek. Z liści dziewanny np. powstaje papier szorstki, twardy i skórzasty, z trawy - delikatna koronka, liście mleczy zmieniają się w arkusze o barwie i przezroczystości bursztynu, a skrzyp polny zatrzymuje w papierze czarne części konstrukcji łodyg, postrzępione, dekoracyjne i tajemnicze...".
To właśnie Joannę Stokowską można by określić mianem "prekursorki" sztuki papieru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. To ona po raz pierwszy, w roku 1996, przeprowadziła w muzealnej czerpalni dla zwiedzających i pracowników warsztaty, podczas których pokazała nam inne oblicze papieru. Temat ten został szybko podjęty i w roku 1997 zorganizowano w Muzeum plener sztuki papieru, którego komisarzem została Joanna Stokowska. Od tego czasu sztuka papieru na dobre zagościła w Muzeum Papiernictwa. Każdego roku odbywa się tu wystawa artystów zafascynowanych papierowym tworzywem, który z funkcji użytkowej awansował do rangi materiału twórczego.
26 lipca o godz. 15.30 podczas XIV edycji Święta Papieru otwarta zostanie ekspozycja Joanny Stokowskiej "Poszukiwania - rozmowa z liśćmi". Jej kuratorem jest Beata Dębowska, kierownik Działu Miejskiego Muzeum Papiernictwa. W dzień wernisażu Artystka przeprowadzi pokaz tworzenia prac z roślin.
Źródło: muzpap.pl / autor: Agata Daniel, Beata Dębowska - Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju