Galeria Czesława Olmy w Bielsku-Białej
Galeria jednego z najlepszych rzeźbiarzy ludowych województwa śląskiego prezentuje drewniane rzeźby pełnoplastyczne, płaskorzeźby, pełne figury i rzeźby wielopostaciowe, inspirowane głównie baśniami i legendami, przede wszystkim o tematyce religijnej. Pochodzący z Bielska-Białej Hałcnowa Czesław Olma jest jedynym z najwybitniejszych rzeźbiarzy ludowych w województwie śląskim. Rzeźbą w drewnie zajmuje się już od ok.... ...
Opis
Pochodzący z Bielska-Białej Hałcnowa Czesław Olma jest jedynym z najwybitniejszych rzeźbiarzy ludowych w województwie śląskim. Rzeźbą w drewnie zajmuje się już od ok. 30 lat. Swoją przygodę ze sztuką rzeźbiarską rozpoczął będąc jeszcze w szkole podstawowej, kiedy to ambitnie podjął się wyrzeźbienia postaci Mikołaja Kopernika w granice. Oczywiście zadanie to było za trudne dla dziesięcioletniego wówczas Olmy, ale to wtedy odkrył on drewno jako doskonały materiał rzeźbiarski.
Swoje prace Czesław Olma prezentuje w małej galerii połączonej z jego pracownią. Tutaj znajdują się najlepsze z jego dzieł, nie wszystkie bowiem by się tutaj zmieściły. Ale wszystkie są dokumentowane i fotografowane, tak więc cały dorobek Czesława Olmy można poznać odwiedzając jego galerię.
W dorobku artysty rzeźbiarza znajdują się rzeźby pełnoplastyczne i płaskorzeźby, pełne figury i rzeźby wielopostaciowe. W szerokim wachlarzu tematycznym prac Czesława Olmy przeważa tematyka sakralna, jak: Madonny, przedstawienia Chrystusa, aniołów, ogromna plejada świętych, samodzielnych i w kapliczkach oraz wielopostaciowe przedstawienia ilustrujące wydarzenia z życia Chrystusa i świętych. Znaczące miejsce zajmuje również tematyka obyczajowo-wiejska (pokazywana stereotypowo, z celnością i dowcipem, np. „Koń pod drzewem”, „Babcia na grzybobraniu”, „Samograj”, Żydzi, itd.), demonologiczna (przedstawienia diabłów, frutopćów, płanetników, rozmaitych duszków), obrzędowa (szopki, maski), społeczno-polityczna (przedstawienia pewnych zjawisk społeczno-politycznych w sposób dowcipny, ośmieszający) oraz przedstawienia postaci literacko-historycznych. Artysta inspiruje się baśniami, legendami i swoją bogatą fantazją, podchodząc bardzo rzetelnie do swojej pracy. Przestrzenne rozwiązanie bryły, dopracowanie szczegółów i dobranie kolorystyki jest efektem dokładnych przemyśleń i refleksji. Rzeźby Czesława Olmy świadczą o dużej wrażliwości ich twórcy. Głównym materiałem rzeźbiarskim jest dla artysty lipa, choć rzeźbi także w innym drewnie, nawet twardym.
Prace Czesława Olmy pokazywane były na wielu wystawach, nagradzane w wielu konkursach, również najwyższymi nagrodami, znajdują się w zbiorach muzeów, m.in. Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, Muzeum Miasta Łęczycy, Muzeum Śląskiego w Katowicach, jak również w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Historia
Czesław Olma urodził się 8 lipca 1954 r. w Hałcnowie w rodzinie robotniczo-chłopskiej. W 1959 r. stracił ojca. Mieszkał tylko z matką, pomagając jej w prowadzeniu gospodarstwa. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową i Technikum Budowlane w Bielsku-Białej. Pracę zawodową podjął początkowo w Bielskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, natomiast od 1985 r. pracował w stolarni Bielskich Zakładów Przemysłu Wełnianego „Merilana”. W czasie wolnym od pracy realizował już wtedy swoją twórczą pasję.
Pierwsze zainteresowania rzeźbiarskie Czesława Olmy sięgają wieku szkolnego. Jako 10-letni chłopiec próbował wyrzeźbić w granicie postać Kopernika. Surowiec okazał się za trudny dla rąk kilkunastoletniego chłopca, natomiast wykonywane przez niego w tym czasie drewniane szachy i fajki cieszyły się sympatią kolegów szkolnych. Właściwą twórczość rzeźbiarską Czesław Olma rozpoczął w 1978 r. Poszukując akceptacji dla swoich rzeźb, kontaktu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach Czesław Olma trafił w 1980 r. do Stowarzyszenia Plastyków Amatorów „Ondraszek” w Bielsku-Białej, które dało mu możliwość wystawienia prac na III Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Plastycznej i Fotograficznej Energetyków w Łodzi (wrzesień 1980 r.). Jednak najważniejszym momentem jego życia był udział w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Ludowej „Ojczyjana” zorganizowanym w 1984 r. przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie z okazji 40-lecia PRL. Twórca wysłał tam swoje prace: „Madonnę z Dzieciątkiem”, „Józefa z Dzieciątkiem” i „Utopca”, które wzbudziły duże zainteresowanie, a Czesław Olma stał się członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W tym także czasie artysta rozpoczął swoją współpracę z Muzeum Okręgowym w Bielsku-Białej, która trwa do dnia dzisiejszego.
W kolejnych latach Olma kontynuował swoją działalność rzeźbiarską, coraz bardziej otwierając się na świat, przenikając w świat śląskiej sztuki ludowej, prezentując swoje prace na wielu wystawach, biorąc udział w wielu konkursach, a także w swojej autorskiej galerii.
Źródło: peuk.fiiz.pl