Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie
Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie to obiekt unikalny w skali kraju, usytuowany na zrewitalizowanym obszarze powojskowym.
Przedsięwzięcie to ma na celu ochronę bioróżnorodności i zachowanie dziedzictwa przyrodniczego Śląska, podniesienie świadomości ekologicznej i wzmocnienie postaw proekologicznych wśród mieszkańców regionu. Poprzez realizację inwestycji, zostało rozbudowane Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej oraz zagospodarowany został teren dotychczas nieużytkowany i cenny przyrodniczo, który służy celom badawczym Śląskiego Ogrodu Botanicznego, posiadającego w Centrum Edukacji swoją siedzibę. Powstała zagospodarowana przestrzeń uwzględniająca dbałość o środowisko oraz jego zrównoważony rozwój.
Obiekt usytuowany jest na malowniczym terenie Sośniej Góry (329 m n.p.m.). Ze względu na swoje położenie i architekturę jest jednym z najciekawszych obiektów na Śląsku.
Projektem objęto teren o powierzchni ok. 21 ha. Główne założenie kompozycyjne zagospodarowania terenu stanowią kolekcje botaniczne oraz ścieżki edukacyjne.
Zbiory roślinności zostały skomunikowane ścieżkami o łącznej długości 2644,3 m. Kształt ścieżek odzwierciedla lokalne ukształtowanie terenu.
Projekt polegał na adaptacji schronów po byłej jednostce wojskowej na potrzeby Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej. W efekcie, po przeprowadzonej adaptacji i rozbudowie powstały: 2 sale audiowizualne na 140 miejsc, biblioteka Ogrodu oraz Bank Nasion - Fitotron. Powierzchnia użytkowa Centrum to 1 170,20 m2. Obiekt przystosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość uzupełniają charakterystyczne i reprezentacyjne elementy Centrum tj. dziedziniec oraz wieża widokowa (ok. 12 m wysokości), z której rozpościera się panorama Śląska.
Powstało 12 kolekcji roślinnych klimatu umiarkowanego, podkreśląjących atrakcyjność obiektu:
- Kolekcja edukacyjna: “Drzewa liściaste klimatu umiarkowanego-gatunki botaniczne” obejmująca kolekcję “Rodzime drzewa liściaste Polski”
- Kolekcja edukacyjna “Krzewy liściaste klimatu umiarkowanego- gatunki botaniczne, w ramach której wyodrębniono kolekcję“Rodzime krzewy liściaste Polski”
- Kolekcja edukacyjno-siedliskowa “Nawapienne murawy kserotermiczne”
- Suchy ogród (kamienny) z kształtowaną samotna sosną
- Kolekcja ogród fenologiczny “Ogród Czterech Pór Roku”
- Kolecja “Ogórd roślin iglastych klimatu umiarkowanego, gatunki botaniczne”, w ramach której wydrębniono kolekcje edukacyjną “Rodzime drzewa i krzewy iglaste Polski”
- Kolekcja roślin wrzosowatych
- Kolekcja edukacyjno-siedliskowa “Bór sosnowy”
- Kolekcja różaneczników
- Murawy
- Kolekcja edukacyjna “Pnącza klimatu umiarkowanego-gatunki botaniczne”, w ramach której wyodrębniono kolekcję edukacyjną “Rodzime pnącza Polski”
- Ogrody wodne – zagospodarowanie zbiorników retencyjnych (woda odpadowa) roślinnością wodną.
W pobliżu budynku Centrum powstała również przestrzeń dla najmłodszych: plac zabaw o powierzchni ok. 2000 m2. Tworzą go m.in. takie elemnty jak: piramida liniowa, mały domek na palach ze zjeżdzalnią, piaskownica z leżących pni, huśtawki wahadłowe oraz zjazd liniowy z siedliskiem orczykowym. Aby był on atrakcyjny dla dzieci, w jego stylistyce zastosowano elementy zwierzęce oraz motywy roślinne. Obok placu zabaw wybudowany został punkt usługowo-gastronomiczny, skomunikowany z istniejącymi ścieżkami edukacyjnymi na terenie Centrum.
Wartość inwestycji: ponad 11 400 000,00 zł.
Źródło: centrum.mikolow.eu