Najaktywniejsze kliniki w branży turystyki medycznej w Polsce

Zaktualizowano 1 rok temu

Niezauważony do niedawna przez media „złoty wiek” Polski staje się powoli faktem docenianym przez międzynarodowe społeczeństwo i turystów zalewających polskie lotniska, miasta, góry, a także placówki medyczne. W dość zaskakująco krótkim czasie, bo od 2015r. do teraz Polska stała się rozpoznawalnym turystycznym i rekreacyjnym punktem na mapie Europy. Liczba turystów odwiedzających Polskę wzrosła w 2017 roku o 9,6% w ciągu dwóch lat do 18,3 mln. Natomiast dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka pod względem PKB skoczyła z 30 miejsca na 22 w rankingu światowym w tym roku i stała się 7 co do wielkości gospodarką w UE, z całkowitym PKB wynoszącym 524 mld euro. Gospodarka nadal rośnie odmieniając kraj i rynek, a co za tym idzie ułatwiając obcokrajowcom przyjazd, zwiedzanie i uczestniczenie w tej pozytywnej zmianie atmosfery w kraju. Tym bardziej, iż jest to anglojęzyczne środowisko klasyfikowane na 13 miejscu z 88 krajów na całym świecie i 11 miejscu w Europie według EF English Proficiency Index (EF EPI) - największego na świecie rankingu krajów pod względem znajomości angielskiego wśród dorosłych – z wysokim wskaźnikiem biegłości EF EPI wynoszącym 62.45. Oznacza to, że turysta ma ponad 60% szansy na rozmowę z kimś po angielsku, kiedy szuka wskazówek lub informacji błądząc po ulicach polskich miast.

Największy w Unii Europejskiej polski krajowy rynek konsumencki obejmujący 61% PKB i rekordowy w dekadzie realny wzrost minimalnego wynagrodzenia brutto o 5,3% w skali zeszłego roku dodały około 2-3% do dochodu obywateli rocznie. Dodatkowo, zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku, zwyżka emerytur, oraz ogólna obniżka podatków o 1% obecnie wprowadzana przez rząd, napędzają wzrost płac i PKB, wytwarzają bogactwo i zmniejszają ubóstwo w Polsce. To z kolei oznacza większy popyt na usługi i produkty wyższej jakości w Polsce, co jest również bardzo fortunne dla zagranicznych turystów szukających tych usług zagranicą, lecz obawiających się możliwych niskich standardów usług lub niewykwalifikowanych specjalistów. Najnowsze statystyki ruchu przychodzącego regularnych i medycznych turystów potwierdzają „złoty wiek” Polski, ponieważ około 15,8 miliona – i więcej – turystów przybywa do Polski rokrocznie. Dlaczego tak się dzieje? Polska staje się coraz częściej wybieranym miejscem na wakacje dzięki swoim atutom średniowiecznej architektury, piękna natury, dobrego powietrza, długiej historii, silnych więzi kulturowych z ziemią i tradycjami oraz wyjątkowej kuchni regionalnej. Polska Organizacja Turystyczna przyczynę takiego wzrostu napływu i zainteresowania tłumaczy jednak względami bezpieczeństwa. Wydaje się, że coraz więcej Europejczyków i Amerykanów zgadza się z wyjaśnieniem POTu: „Polska jest krajem otwartym, przyjaznym, gościnnym i bezpiecznym. Ten ostatni aspekt ma teraz szczególne znaczenie dla turystów, niezależnie od ich miejsca pochodzenia.” Większość turystów pochodzi z Niemiec, Ukrainy, Rosji i Wielkiej Brytanii. Rosnąca liczba przyjazdów do Polski jest z Chin (wzrost o 54,5%), Izraela (49,7%) i Korei Południowej (18,2%) – mniej zauważalne, lecz nadal rosnące jest zainteresowanie hinduskich, rosyjskich i australijskich turystów do przyjazdu do Polski. Innymi czynnikami zachęcającymi do wyboru Polski jako miejsca leczenia są ceny, oraz dostęp do nowych technologii w kraju, które zapewniają wysoki standard usług oferowanych przez kliniki. Joanna Szyman z firmy doradczej Upper Finance ocenia, że największe szanse na wykorzystanie potencjału tych tendencji mają miasta, które łączą kilka cech: dysponują bazą wysokiej klasy placówek medycznych, zapewniają dogodną komunikację, przede wszystkim lotniczą, a do tego oferują unikatowe atrakcje turystyczne”.

Polska jest znana jako silny ośrodek szkolnictwa wyższego w Europie od lat, klasyfikowana w badaniu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OCED) jako 5 kraj w Europie i 11 na świecie ze względu na swój system edukacyjny z dobrze wykształconymi absolwentami, często kontynuującymi karierę lub studia doktoranckie za granicą w ośrodkach akademickich w Wielkiej Brytanii i USA. Fakt, że tak wielu pacjentów z zagranicy decyduje się na leczenie w Polsce, wydaje się potwierdzać wysokie wykształcenie i praktyczne kwalifikacje polskich specjalistów medycznych. Kilka lat temu Polska znalazła się na 5 miejscu w europejskiej turystyce medycznej według Indeksu Turystyki Medycznej Międzynarodowego Centrum Badań Opieki Zdrowotnej 2016-2017 (IHRC), jednak tendencja ta wciąż rośnie wraz z liczbą odwiedzających Polskę turystów.

Ilu turystów medycznych przyjeżdża do Polski?

Dane Rynek turystyki medycznej w Polsce badany jest przez rozmaite instytucje i agencje, które powołują się na różne metody szacunku, przez co uzyskanie precyzyjnych danych na temat turystyki medycznej w Polsce jest skomplikowane. Od pierwszych prasowych wzmianek na temat liczby zagranicznych pacjentów, którzy odwiedzili Polskę w latach 2009-2010 rozpoczęły się próby realnego oszacowania przyjezdnych, nieudokumentowane liczby wspominały nawet liczby oscylujące między 800 tysiącami a nawet 1 milionem zdrowotnych turystów. Niemniej jednak, bardziej dokładne liczby odwiedzających Polskę w celach zdrowotnych oraz korzystających z zakładów uzdrowiskowych w Polsce są znane. Główny Urząd Statystyczny podaje 386 tys. turystów odwiedzających nasz kraj w 2015 roku z zadeklarowanym celem zdrowotnym. Z danych z 2017 roku wynika, iż Polska w roku 2016 przyjęła około 466 tysięcy takich osób, co stanowi wzrost aż o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim, jednakże dane te mogą być bardzo mylące na pierwszy rzut oka. Na turystów tych bowiem dzielą się niezadeklarowani nierezydenci odwiedzający Polskę na jedną dobę. Turyści zagraniczni przybywający do Polski dzielą się również na tych co przybywają do uzdrowisk, tych którzy poddają się zabiegom medycznym i kosmetycznym, oraz tych którzy korzystają z usług wellness i spa dostępnych w Polsce. Zatem łączna liczba osób, według statystyk GUS, które odwiedziły Polskę w celu podjęcia leczenia w 2015 roku to 93 tysięcy, w analogicznym badaniu w 2016 roku było to już 155 tysięcy, w 2017 liczba wzrosła do 172 tysięcy, za to w 2018 roku było to już 244 tysięcy nierezydentów przybywających w celu zdrowotnym. Jak widać badania te nie biorą pod uwagę kuracjuszy uzdrowiskowych, jednodniowych czy Polaków przyjeżdżających do Polski z zagranicy bez ubezpieczenia, którzy leczą się w naszych klinikach i szpitalach. Mimo to, liczba ta zauważalnie wzrasta, systematycznie potwierdzając atrakcyjność polskiego zaplecza medycznego i polskiej oferty. Jeśli doliczyć do niej jednodniowych turystów medycznych, otrzymamy około 400 tysięcy kuracjuszy w ostatnim roku. Zatem przy średniej liczbie 15,8 miliona turystów odwiedzających Polskę rocznie, mniej niż pół miliona można zaliczyć do kategori turystów zdrowotnych. Ta wzrostowa tendencja i liczby są imponujące oraz świadczą o dużym zaufaniu potencjalnych klientów do jakości usług oferowanych w Polsce.

Według Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej (ISAPS – International Society of Aesthetic Plastic Surgery) na zagranicznych rynkach usług plastycznych największym popytem cieszyły się w 2018 roku operacje powiększania piersi, liposukcji, liftingu biustu, plastyki brzucha i powiek. Pacjentów zagranicznych na polskim rynku usług medycznych najbardziej interesują z kolei usługi stomatologiczne, bowiem najliczniejszą grupę tworzą turyści stomatologii. Instytut Badań i Rozwoju Turystyki Medycznej, na podstawie zebranych danych i wywiadów eksperckich, szacuje, że w 2016 Polskę odwiedziło 75 000 pacjentów stomatologicznych. I nic dziwnego, bowiem rynek usług dentystycznych w Polsce szacowany jest na 9,6 mld złotych z perspektywą 12,5 mld na rok 2020, co oznacza że popyt na usługi stomatologiczne w Polsce rośnie, a małe gabinety dentystyczne konsolidują się podobnie do gabinetów w Europie Zachodniej pod znanymi markami by nie martwić się o marketing i świadczyć usługi najwyższej jakości swoim klientom. Głównymi czynnikami wpływającymi na tak dużą liczbę zagranicznych pacjentów stomatologicznych są atrakcyjne cenowo oferty klinik i ich doświadczenie w obsłudze pacjenta zagranicznego oraz konieczność prywatnego finansowania części zabiegów stomatologicznych w krajach zachodnioeuropejskich. Drugie miejsce w 2016 roku stanowiło 22 000 pacjentów chirurgii plastycznej. Już w latach 2015-2016 rynek medycyny estetycznej notował wzrost o 10-12%, a obecnie szacowany jest na 200 milionów i wciąż rośnie.

Rynek turystyki medycznej składa się z trzech głównych obszarów:

 • medyczny, gdzie prym wiodą stomatologia i chirurgia plastyczna,
 • uzdrowiskowy,
 • SPA & Wellness.

W ostatnich latach, największą popularnością wśród turystów medycznych cieszył się sektor uzdrowiskowy, najmniejszą zaś, sektor medyczny. Jednakże obecnie, obszar medyczny, szczególnie w dziedzinie stomatologii oraz chirurgii plastycznej, notuje największy rozwój i staje się fundamentalną częścią turystyki medycznej w Polsce. Potwierdza to sam prezes Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Medycznej, Artur Gosk mówiąc, że obszar medyczny z roku na rok notuje dwucyfrowy wzrost na rynku turystyki medycznej i już odgrywa w nim znaczącą rolę. W samym roku 2015, rynek turystyki medycznej w Polsce osiągnął wartość niemal 1,5 mld złotych. Zdecydowana większość pacjentów pochodzi z Wielkiej Brytanii, państw skandynawskich (Szwecji, Norwegii, Danii) oraz Niemiec. Ich główną motywacją do podróży jest cena, która we wspomnianych krajach przy takim samym leczeniu oraz jakości świadczonych usług jest nawet 50% wyższa niż w Polsce.

 

Jak wynika z przedstawionych wyżej danych, turystyka medyczna w Polsce jest niezwykle rozwinięta i z roku na rok notuje się coraz większe zainteresowanie naszym krajem wśród obcokrajowców. Najczęściej odwiedzane miasta to Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk. Wpływa na to przede wszystkim bardzo dobrze rozwinięta siatka połączeń lotniczych, wysoka renoma klinik oraz walory turystyczne danych miast. Clinic Hunter stworzył mapę turystyki medycznej w Polsce poprzez selekcję klinik aktywnych w branży według ustalonych kryteriów.

 

Kilka słów o metodyce

Tworząc nasze zestawienie zdecydowaliśmy się pokazać najaktywniejsze kliniki na rynku turystyki medycznej. Kliniki zazwyczaj nie podają oficjalnych danych ilu pacjentów zagranicznych obsługują, nie wiadomo też jaki procent przychodów jest efektem leczenia gości spoza Polski, dlatego trudno stworzyć obiektywny ranking. Zdecydowaliśmy się pokazać najaktywniejsze kliniki, a więc te, które najsilniej zabiegają o to, aby pacjenci z zagranicy leczyli się u nich.

 1. Wybór klinik - Jak wybraliśmy najaktywniejsze kliniki? Te, które znalazły się w naszym zestawieniu zostały wyselekcjonowane w oparciu o:
  • dane i wiedzę ekspercką Clinic Hunter - pracując od kilku lat na rynku wiemy, jakie kliniki najaktywniej pozyskują pacjentów zagranicznych. Chodzi tu zarówno o pacjentów, którzy są pozyskiwanie kanałami Clinic Hunter, jak również innymi kanałami marketingowymi - bezpośrednio przez kliniki. W naszym zestawieniu znalazły się również kliniki, z którymi bezpośrednio nie współpracujemy.
  • weryfikację klinik na stronach innych dostawców - zweryfikowaliśmy kliniki, które ubiegają się o pacjentów na innych stronach, które są dedykowane turystyce medycznej (WhatClinic, Medigo, Qunomedical).
 2. Specjalizacje medyczne - skupiliśmy się na kilku specjalizacjach medycznych: stomatologii, chirurgii plastycznej, bariatrii, ortopedii, przeszczepach włosów. Wiemy, że są w Polsce kliniki, która aktywnie pozyskują pacjentów w innych specjalizacjach, jak na przykład w leczeniu niepłodności, ginekologii czy neurochirurgii, jednak ze względu na fakt, iż Clinic Hunter nie jest aktywny w tych specjalizacjach, zdecydowaliśmy się pominąć takie kliniki w naszym zestawieniu.
 3. Czynniki takie jak wielkość kliniki czy kraj pochodzenia pacjentów nie były brane pod uwagę.

Poniżej przedstawiamy kliniki najbardziej wyróżniające się na rynku turystyki medycznej w Polsce, i które według nas, jak i naszych pacjentów zasługują na szczególne uznanie. Zestawienie zostało podzielone na miasta.

 

Gdańsk

To wiodący kierunek wśród Skandynawów, lecz również zyskujący popularność w takich państwach jak Niemcy czy Wielka Brytania.

 • Centrum Dentystyczne Projekt Uśmiech
 • Klinika Dentineo

 

Warszawa

Warszawa jako stolica Polski, jest jednym z częściej wybieranych kierunków turystyki medycznej, posiada 2 międzynarodowe lotniska i wiele klinik, oferuje również wachlarz atrakcji podczas pobytu. Z drugiej strony, ceny w klinikach są wysokie w porównaniu do innych polskich miast. Jest to spowodowane dużym popytem wewnętrznym na zabiegi oraz wysokim standardem życia w mieście.

 • Grupa LUX MED
 • Gabinet Stomatologiczny Implant Art
 • Carolina Medical Center
 • Centrum Liposukcji w NZOZ „Kriocentrum”
 • Horizon Medical Center

 

Wrocław

Miasto, w którym na równi rozwinięte są stomatologia i chirurgia plastyczna, co w połączeniu z międzynarodowym lotniskiem i cenami niższymi niż w Warszawie czyni z niego jeden z najbardziej popularnych kierunków turystyki medycznej w Polsce.

 • Centrum Stomatologiczne Dens
 • Klinika Ortodoncji i Implantologii Limed
 • Centrum Medyczne Coramed
 • Dolnośląskie Centrum Chiroplastica
 • NOA Clinic
 • Prestige Clinic

 

Kraków

Prym wiodą tu kliniki stomatologiczne, które uważane są za najaktywniejsze nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Panuje tu zdrowa konkurencja między klinikami, które oferując konkurencyjne ceny, atrakcyjne pakiety i profesjonalne, efektywne leczenie walczą o zagranicznych pacjentów.

 • Centrum Stomatologiczne Dentestetica
 • Centrum Stomatologii Estetycznej Magnadent
 • Centrum Stomatologiczne ALBUSDENT
 • Centrum Stomatologiczne Luxdentica
 • Centrum Stomatologii Estetycznej Indexmedica

 

Nowy Targ

 • Klinika Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej Allestetis Allmedica

 

Jelenia Góra

Miasto położone u stóp gór Karkonoszy i Sudet, w malowniczo spokojnej okolicy, oferuje pacjentom nie tylko wysokiej jakości usługi medyczne klinik lecz i bogatą ofertę rekreacyjno-wypoczynkową.

 • KCM Clinic

 

Szczecin

Kierunek najczęściej wybierany przez pacjentów z Niemiec ze względu na bliską odległość, oraz nadmorską turystyczną infrastrukturę Szczecina.
Gabinet Zdrowego Uśmiechu „Biała Szuflada”

 • Klinika Implantologii i Ortodoncji Hahs
 • Gabinet Stomatologiczny Dentus

 

Katowice

 • Dentim Clinic

 

Bielsko-Biała

 • MD Medmix Hair Clinic
 • Centrum Medyczne San-Medical

 

Podsumowanie

Polski rynek usług medycznych dla turystów jest bogaty w usługi, oferty, kliniki i niepubliczne zakłady szpitalne o najwyższej jakości usług wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną niezależnie od miasta ich ulokowania. Zagraniczny pacjent ma szeroki wachlarz ofert do przebierania i wyboru tej, która najbardziej odpowiada jego własnym potrzebom. Nowe technologie, które są już dostępne w polskich klinikach, tanie dojazdy, zakwaterowania, oraz atrakcyjne ceny usług są atutami naszego rynku usług medycznych, stąd tak wielkie zainteresowanie polską ofertą medyczną.

Korzystając z tej strony akceptujesz, że w Twoim urządzeniu końcowym zostaną zainstalowane pliki cookies, które umożliwiają nam świadczenie usług. Brak zgody na pliki cookies oznacza, że pewne funkcjonalności strony mogą być niedostępne. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies.