Podzamcze Chęcińskie - świętokrzyskie
Zaktualizowano 1 rok temu
Podzamcze Chęcińskie to miejscowość znajdująca się w województwie świętokrzyskim, w pobliżu słynnych Chęcin, która ma wiele do zaoferowania wszystkim turystom. Znajdą tutaj coś dla siebie i dzieci i dorośli.
Innowacyjne oblicze Podzamcza
Podróż po Podzamczu Chęcińskim rozpocząć warto od obecnego oblicza miejscowości – wciąż cichej i spokojnej, sprzyjającej wypoczynkowi, ale w ostatnich latach dynamicznie się rozwijającej. Dzięki unijnym dotacjom możliwe było zainicjowanie inwestycji o łącznej wartości siedemdziesięciu milionów złotych. W ich ramach powstają tutaj aż trzy obiekty. Pierwszym jest Biobank – bank materiałów organicznych, który zbierać będzie dane o zdrowiu mieszkańców Kielecczyzny. Będzie to również zaplecze dla kieleckiego Uniwersytetu, który tworzy właśnie kierunek medyczny, jak i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
Drugim obiektem powstającym w Podzamczu jest Laboratorium Nauki Kopernik – regionalny projekt poszerzenia zakresu działania Centrum Naukowego Kopernik. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, którzy bawiąc się, poznają podstawowe mechanizmy rządzące naszym światem. Trzeci obiekt zaś to Regionalne Centrum Naukowo -Technologiczne z siedzibą w odrestaurowanym dworku starostów, które to zapewni miejsca pracy w sektorze usługowym, związanym z tworzeniem produktów regionalnych i rękodzieła.
Podzamcze Chęcińskie – turystycznie
Do Podzamcza Chęcińskiego warto wybrać się nie tylko ze względu na jego innowacje, ale także dlatego, że w samej miejscowości znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Agropodzamcze, oferujące wiele atrakcji i stanowiące bardzo dobry punkt wypadowy do dalszego zwiedzania województwa świętokrzyskiego i Gór Świętokrzyskich. Z takich noclegów w miejscowości Podzamcze warto skorzystać. Podkreślić warto, że będąc tutaj, można zwiedzić wiele interesujących historycznie miejsc. Na czele listy znajduje się dworek starostów chęcińskich, który powstał z inicjatywy starosty Stefana Bidzińskiego i gościł w swoich murach między innymi Jana Branickiego. Wybudowano go w pierwszej połowie XVII wieku, a przez jakiś czas, gdy zamek w Chęcinach podupadł, pełnił on rolę siedziby starosty. Potem dworek stał się folwarkiem, potem sprawował funkcje szkoły. Obecnie, po odnowieniu, jest lokalizacją Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego. Renowacja objęła także znajdujące się przy dworku barokowe ogrody włoskie oraz łuk triumfalny, który powstał tutaj na cześć Jana III Sobieskiego po jego zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem. Zwiedzić w Podzamczu warto również Aleję Lipową z drzewami mającymi ponad 300 lat, czy też pobliski kamieniołom z ciekawymi formacjami skalnymi.
Okolice Podzamcza
Wypoczywając w Podzamczu, nie sposób nie wybrać się w okolice miejscowości, gdzie również czeka wiele atrakcji turystycznych. Najważniejsze to oczywiście Zamek w Chęcinach, pochodzący z XIV wieku, który góruje nad miastem. Wybrać się warto również kilka kilometrów dalej, do Jaskini Raj, gdzie czekają formacje krasowe pochodzące z okresu dewonu. Miłośnikom rekreacji spodoba się też zalew w Lipowicy, a fani etnografii z zadowoleniem spędzą wiele czasu w Skansenie w Tokarni.