Neorenesansowa hala sportowa w Bielsku-Białej
W latach 1873-1883, według projektu architekta Emanuela Rosta, w kwartale między ulicami: Słowackiego, Dąbrowskiego, Krasińskiego i Sienkiewicza - powstała budowla nominowana do najokazalszej budowli miasta, w której mieściło się przed wojną Gimnazjum Niemieckie, później Szkoła Realna, Szkoła Przemysłowa i Polska Szkoła Powszechna, a w latach powojennych Technikum Mechaniczno-Elektryczne.
Projektujący budynek, nie zakładał lub nie wiedział o tym, że znajdzie on wykorzystanie jako placówka oświatowa i w projekcie nie ujął pomieszczeń na cele krzewienia kultury fizycznej. Brak sali gimnastycznej dostrzeżony został bardzo szybko i w 1891 r., po przeciwnej stronie, wg. projektu bielskiego architekta Ignacego Ungwera, powstała neorenesansowa hala sportowa. Hala w swojej historii, oprócz funkcji uzupełniania zajęć kształconych w placówce uczniów, spełniała również rolę hali treningowej różnych dyscyplin sportowych z których słynęło Bielsko-Biała. Tutaj spotykało się uprawiającego początkowo gimnastykę sportową późniejszego „ciężarowca” Zygmunta Smalcerza, trenował bokserów BBTS Bielsko Biała Zbigniew Pietrzykowski, trenowali również BBTS-owscy kadrowicze Marian Kasprzyk i Leszek Błażyński .
Obecnie budynek pełni rolę sali gimnastycznej na potrzeby Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku Białej.
Źródło: polskaniezwykla.pl