Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny

Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4041
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4042
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4043
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4044
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4045
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4046
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4047
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4053
Punkt oporu "Bobrowniki" - 08. Obiekt pozorny - dsc 4058
Historyczna nazwa: Punkt oporu wzg. 310 "Bobrowniki"
Data powstania obiektu: 1933-1936 r.
Opis

Zasadniczym elementem dzieł pozornych stanowił nasyp ziemny, imitujący schron bojowy, zaopatrzony w fałszywą ścianę tylną i fałszywą kopułę. Ściana tylna o długości 8 metrów posiadała dwa otwory wejść z ościeżnicami dla drzwi i pręty do mocowania siatki maskującej. Niewielkie ściany boczne usztywniały konstrukcje i ułatwiały utrzymanie naporu gruntu wypełniającego obiekt. Dzieła pozorne wyposażono w imitacje kopuł i strzelnic. Kopuły wykonywano w formie walca z desek, pokrytego tynkiem na siatce stalowej. Ustawiano je na na "stropie" obiektu i maskowano wraz z całą budowlą. Obiekt nr 13 jest w złym stanie, układ ziemny został zniwelowany, fałszywe ściany betonowe zostały przysypane gruzem, śmieciami i ziemią. 14 jest w znacznie lepszym stanie. W miarę dobrze zachowały się nasypy oraz pozostałe ukształtowanie terenu. Na "stropie" wyraźnie widoczne resztki fałszywej kopuły.

Źródło: fortyfikacja.pl

Historia

Punkt oporu "Bobrowniki" położony jest w zakolu rzeki Brynicy. Uważany jest za najsilniejszy na północnym skrzydle Obszaru Warownego Śląsk. Bobrownickie umocnienia zbudowano na grzbiecie i stokach wzgórza 310 "Namiarki" (na współczesnych mapach 309) dzięki czemu obrona miała zapewniony dobry wgląd w przedpole. Fortyfikacje te składały się oprócz umocnień stałych z mocno rozbudowanych przeszkód ziemnych i linii okopów. Umocnienia te od frontu rozbudowane były w dwie, trzy linie. Na skrzydłach jedna linia przebiegała u stóp wzgórza, druga na skraju stoku i szczytu. Na płaskim szczycie rozmieszczono ciągi okopów i rowów łącznikowych. Komunikację uzupełniały utwardzone drogi. Fortyfikacje stałe otwiera położony od frontu łuk składający się z czterech obiektów (trzech o bliźniaczych formach (nr 7, 9, 10) i czwartego (nr 8) o odminnej konstrukcji, najprawdopodobniej bliźniaka obiektu nr 6. Każdy z nich posiada półkopułę pancerną karabinu maszynowego. W połowie płaszczyzny grzbietu wzgórza znajduje się niewielki, wykopowy schron bojowy z półkopułą pancerną czterostrzelnicową (nr 6) oraz nieco cofnięty względem niego mały schron obserwacyjny ze standartową kopułą obserwacyjną (nr 5). Jest to jedyny taki obiekt na Śląsku i być może w całej Polsce. W środkowej (nr 15) i tylnej (nr 4) części pozycji umieszczono w wykopie schrony bierne pełniące rolę magazynów amunicji. Na północnym i południowym stoku wzgórza położone są schrony broni maszynowej (nr 11, 12) przeznaczone do ognia czołowego. Fortyfikacje dopełniały obiekty pozorne (nr 13, 14) i pozorno-bojowe (nr 16, 17). Na wschodnim stoku wzgórza znajduje się piętrowy budynek koszarowy z przybudowanymi doń schronami bojowymi (nr 3) uzbrojonymi w ckm-y. Całość uzupełniają dwa potężne tradytory, rozmieszczone na stokach wzgórza po obu jego stronach (nr 1, 2). Są to jedyne obiekty na Śląsku, w których konstrukcję podporządkowano artylerii, ckm-y natomiast pełnią rolę pomocniczą. W pozostałych tradytorach Obszaru Warownego "Śląski" jest dokładnie odwrotnie.

Całości obrony odcinka "Bobrowniki" dopełniają budowle hydrotechniczne, które umożliwiały zalanie terenów wzdłuż rzeki Brynicy od Świerklańca poczynając na Brzozowicach kończąc. Zalewiska miały stanowić przeszkodę niemożliwą do przebycia dla broni pancernej. Jednakże w praktyce okazało się, że niektóre odcinki były jedynie zabagnione. Wymusiło to dodatkowe wzmocnienie w okolicach Józefki (Dobieszowice - Wesoła). Umocnienia punktu oporu na wzgórzu 310 w Bobrownikach odznaczają się cechami typowymi dla polskiej fortyfikacji z lat 1933-36 - duża oszczędność minimalizująca kubaturę, przy jednoczesnym sporym nasyceniu uzbrojeniem. Jest to ostatni punkt oporu (po Dąbrówce i Szybie Artura) charakteryzujący się dużą ilością niewielkich, silnie uzbrojonych obiektów. Ponadto po 1936, poza nielicznymi obiektami dowodzenia odcinka zaniechano budowy schronów dwukondygnacyjnych.

Źródło: fortyfikacja.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Obszar Warowny "Śląsk" - Punkt oporu "Bobrowniki"

Dane teleadresowe

Koszarowa
42-583 Bobrowniki
place
50.378001, 18.9713005Skopiowano do schowka
N50º22'40.804", E18º58'16.682"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.