Tablice pamięci Bobrowczan - ofiar działań wojennych












Tablice pamięci Bobrowczan - ofiar działań wojennych, odsłonięte w 2018 roku, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Bobrownik upamiętnili swoich rodaków, którzy stracili życie podczas działań wojennych w I połowie XX wieku. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu społeczności powstały tablice pamięci, umieszczone u podnóża obelisku w Bobrownikach ufundowanego w 2013 roku.
Wspólna praca mieszkańców i fundatorów
Projekt tablic powstał dzięki staraniom wielu osób: wolontariuszy Fundacji Zwiastun, strażaków z OSP, członków lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańców Bobrownik i okolicznych miejscowości. W akcję zaangażowało się także 846 darczyńców, których nazwiska zapisano w księdze pamiątkowej.
Współpracę merytoryczną i artystyczną zapewnili m.in. artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński oraz specjaliści z zakresu architektury i obróbki kamienia. Projekt był konsultowany i zatwierdzony przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
Lokalizacja i symbolika miejsca
Tablice pamięci zostały zlokalizowane w najbardziej uczęszczanym miejscu Bobrownik – przy obelisku z 2013 roku. Dzięki temu codziennie przypominają mieszkańcom o poświęceniu przodków i trudnej historii regionu. Inwestycja miała na celu nie tylko minimalizację kosztów, ale też integrację lokalnej społeczności wokół wspólnej pamięci historycznej.
Uroczystość odsłonięcia tablic
Odsłonięcie tablic odbyło się podczas uroczystej mszy świętej i wydarzenia z bogatą oprawą artystyczną. W uroczystościach wzięły udział orkiestra wojskowa, połączone chóry, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz i służb mundurowych. Liturgii przewodniczył ks. prałat Jarosław Koczur wraz z koncelebransami.
Ważnym momentem wydarzenia było także wspomnienie o śp. Kazimierzu Sokole, poległym w walce z bandami UPA. Prywatną tablicę upamiętniającą jego postać ufundował pan Henryk Wadowski.
Źródło: bobrowniki.tv