Kamieniołom komorowy w Bochotnicy
Ściana Krystyny i Władysława Pożaryskich to dawny kamieniołom, który zamieszkują wszystkie występujące w Polsce gatunki nietoperzy, to miejsce gdzie można również prześledzić ciekawy profil geologiczny. W dole profilu występuje opoka kredowa łatwa do obróbki i dlatego eksploatowana na budulec. Materiał pozyskiwano podziemną metodą komorową, polegającą na tym, że pozostawiano filary podtrzymujące strop wyrobiska. W warstwach górnych znajduje się ławica piaskowca kredowego zawierająca liczne skamieniałości, wśród których można często napotkać szkielety belemnitów (głowonogów). Wspomniana ściana objęta jest ochroną w formie stanowiska dokumentacyjnego przyrody nieożywionej, przez wojewodę lubelskiego. W sumie w okolicach Bochotnicy znajduje się około 8 nieczynnych kopalni komorowych o długości kilkuset metrów.
Jedną z największych nietoperzowych „sypialni” na Lubelszczyźnie jest dawny kamieniołom komorowy w Bochotnicy w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. W sztolniach, powstałych po wybranym wapieniu potrafi zimować nawet do 600 osobników wszystkich występujących w Polsce gatunków. Ukrywają się one w najbardziej oddalonych od wejść komorach, które zapewniają zwierzętom właściwy mikroklimat do przetrwania niekorzystnych, zimowych warunków.
Kamieniołomy w Bochotnicy to także forma ochrony przyrody - stanowisko dokumentacyjne "Ścianka Pożaryskich". Krystyna i Władysław Pożarscy byli wybitnymi polskimi geologami, a ścianka ich upamiętniająca pozwala zaobserwować przejście z ery mezozoicznej do ery kenozoicznej. Ciekawostką jest, że w okresie II wojny światowej, wyrobiska były także schronieniem dla okolicznej ludności w czasie bombardowań i toczących się walk. Obecnie nie musimy się już przed nikim chronić w mocno niestabilnych komorach. Skały węglanowe podlegają silnym procesom erozyjnym, pękają, obsypują się, potrafią samoistnie łupać się na duże bryły. Wchodzenie do kamieniołomu jest ryzykowne, a zimą płoszy i wybudza zimujące tam nietoperze. W celu uniknięcia niefrasobliwej penetracji, kamieniołom został zabezpieczony, a wejścia do sztolni zamknięte i należycie oznaczone. Mamy nadzieje, że ta zmiana przysłuży się nietoperzom, które w spokoju będą mogły przespać cała zimę.
Źródło: ttpik.pl / parki.lubelskie.pl