Krzyż - Boża Męka (ul. Gaikowa)

Data powstania obiektu: 1807 r.

Postument: Brak pierwotnej podstawy, zastąpionej współczesną, na której zapisano datę 1807. Podstawę od cokołu oddziela wklęska. Cokół zwieńczony masywnym, wysokim gzymsem. Kilkakrotnie profilowany gzyms z głębokimi wygięciami jest wysunięty daleko poza obrys cokołu. W wygięciach gzymsu słabo widoczne rozetki.

Figury: Na ścianach cokołu trzy figury - płaskorzeźby na prostokątnych stopniach z wklęsłą podstawą ozdobioną czterolistną rozetką. Na frontowej ścianie Matka Boża, bez chusty, z dłońmi splecionymi na podołku. Na prawym boku cokołu św. Jan Ewangelista, wskazujący lewą ręką w górę, na krzyż. Na lewym boku setnik. Pod krzyżem na gzymsie Maria Magdalena, klęczy bokiem do krzyża, unosząc ręce w stronę Ukrzyżowanego.

Krzyż: Krzyż z ramionami zakończonymi w koniczynkę, jest obrysowany jedną kreską i delikatnie żłobiony. Postać Chrystusa - płaskorzeźba, stosunkowo mała, z dłońmi ułożonymi w tradycyjny sposób. Kartusz INRI umieszczony wysoko - na koniczynce. Kartusz wywinięty, w układzie pionowym, od dołu rozdwojony.

Otoczenie: Krzyż otoczony metalowym płotkiem.

Uwagi: Krzyż postawiony podobno przez chłopów jako wotum za wyzwolenie z pańszczyzny.

Źródło: przydrozne.eu

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Gaikowa 45
43-220 Bojszowy
place
50.060251, 19.094332Skopiowano do schowka
N50º3'36.904", E19º5'39.595"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.