Krzyż - Boża Męka (ul. Cyryla i Metodego)
Postument: Postument szeroki, na stopce, z wysuniętymi do przodu bocznymi częściami. Na froncie każdej części postumentu płycina zwieńczona ostrym łukiem. Środkowa płycina uzyskała dodatkowy wewnętrzny łuk trójlistny ostry. W płycinach inskrypcje – fragment pieśni kościelnej. W prawej płycinie: O Crux ave spes unica
[Bądź pozdrowiony Krzyżu, jedyna nasza nadziejo]. W środkowej płycinie: Piis adauge gratiam
[Przyczyń pobożnym łaski]. W prawej płycinie: Reisque dele crimina
[Wytęp w nas zbrodnie]. Na tylnej ścianie postumentu wyryta data 1899. Postument zwieńczony daszkowym, silnie podciętym gzymsem, podkreślonym listwą.
Figury: U stóp krzyża, na gzymsie postumentu, dwie nieduże figury na ośmiobocznych, płaskich stopniach. Przy prawym boku krzyża Matka Boża z dłońmi splecionymi na piersiach. Po drugiej stronie św. Jan Ewangelista, prawą ręką trzyma opuszczoną lewą rękę na wysokości łokcia. Maria wpatrzona w krzyż, Jan ze spuszczoną głową. Obie postacie w wyraźnym kontrapoście.
Krzyż: Krzyż na stopce w dolnej części schodkowej, wyżej kowadełkowej. Krzyż szeroki, z ramionami zakończonymi koniczynowo. Mała figura Chrystusa ułożona w łuk. Blaszany kartusz INRI w układzie poziomym, falowany, z wyciętymi krawędziami, wystaje poza krawędź belki.
Otoczenie: Krzyż stoi na placu kościelnym, na wprost wejścia głównego. Ustawiony na trzech płytach, tyłem do kościoła.
Źródło: przydrozne.eu