Opis

„Smutna Góra” jest celem corocznej Drogi Krzyżowej, która kończy się w niemal symetrycznym miejscu do cmentarzyka, po jego drugiej stronie, idąc ul. Skalną, gdzie na kolejnej połaci „Smutnej Góry” widoczne są trzy krzyże, które biorą udział w kulminacyjnych scenach Drogi Krzyżowej.

Z tamtego miejsca, można udać się wydeptaną ścieżką w stronę widocznej od DW 931 (Imielin-Bieruń Nowy), „Bramy Milenijnej” lub inaczej zwanej „Brama Tysiąclecia”, która została postawiona z inicjatywy miejscowych księży. Za Bramą można „nacieszyć oko” okolicznymi widokami. I tak, idąc wzdłuż pola, polną drogą, zobaczyć można zachodnie fragmenty rubieży Małopolski, w tym współczesny most, zwany „Mostem Galicyjskim” z 2013 roku, przerzucony przez rzekę Przemszę. Odwracając się tyłem do Bramy, zobaczymy krajobraz dawnego przemysłowego Górnego Śląska, w tym hałdę kopalni węgla kamiennego „Ziemowit” w Lędzinach. Na prawo zaś kościół w Imielinie, Zbiornik Dziećkowicki, zwany również Zbiornikiem Imielińskim, skąd czerpana jest woda dla GOP-u, czy też po lewej stronie, przy dobrej pogodzie szczyty Beskidów: Śląskiego, Żywieckiego, Małego, a może czasem nawet Tatry.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Historia

Smutna Góra (Chełmska Góra) – wzgórze o wysokości 284,57 m n.p.m. znajdujące się w Chełmie Śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim, w województwie śląskim.

Jesienią 1831 r. wybuchła w Chełmie epidemia cholery, która pochłonęła 218 ofiar. Ze względu na ochronę wody w studniach w gminie, umarłych nie grzebano na miejscowym cmentarzu, lecz wywożono w skrzyni z otwieranym dnem i grzebano w piaskach zbocza wzgórza, będącego własnością kościelną. Po tragicznych wydarzeniach otrzymała nową nazwę „Smutna Góra”. W miejscu zbiorowej mogiły – cmentarza mieszkańcy Chełmu w 1831 r. wznieśli krzyż. Z inicjatywy miejscowych księży na wzgórzu postawiono „Bramę Tysiąclecia”.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Skalna
41-403 Chełm Śląski
place
50.107273, 19.211846Skopiowano do schowka
N50º6'26.183", E19º12'42.646"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).