Kościół pw. św. Józefa w Chorzowie

Nr w rejestrze zabytków:
A/243/09 z 25.05.2009
Data powstania obiektu: pocz. XX w.
Opis
Neoromański kościół wybudowano w latach 1904–1907 z cegły miejscowej sprowadzonej z Rudy. Wszystkie elementy dekoracyjne wykonane ze sztucznego kamienia zostały sprowadzone z Bawarii. Obecny wygląd świątynia zawdzięcza wielu powojennym przebudowom.

Kościół pw. św. Józefa jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem położonej na terenie dekanatu Chorzów należącego do archidiecezji katowickiej.

Budowla reprezentuje styl neoromański. Została zbudowana z cegły miejscowej sprowadzonej z Rudy (cegła duża formatu klasztornego), natomiast wszystkie elementy dekoracyjne wykonano ze sztucznego kamienia, który sprowadzono z Bawarii.

Pierwotnie kościół posiadał polichromię malowaną przez malarza Platzka z Kluczborka. Mozaiki apostołów pochodzą z pracowni Franciszka Hofstaedtera z Monachium. Architekt Joseph Schmitz zaprojektował też całość dekoracji rzeźbiarskich elewacji kościoła, które wykonał rzeźbiarz Josef Kopf z Monachium. Ołtarze wykonane zostały w firmie Schneidera w Regensburgu, organy zaś w pracowni M. Bandera. Dzwony pochodziły z odlewni Ottona z Hemelingen koło Bremy.

W wyniku rabunkowych działań wojennych zostały zabrane dzwony: „Maria”, „Paweł” i „Edward”. Zostały tylko dwa: „Józef” i „Jan”. Dwa brakujące dzwony „Barbara” i „Florian” zostały dodane w 1979 r. Witraże w oknach kościoła pochodzą w większości z pracowni Zettlera z Monachium.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Parafia pw. św. Józefa należała początkowo do parafii pw. św. Barbary w Królewskiej Hucie, z której została wydzielona w 1912 r. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Paweł Łukaszczyk, proboszcz parafii pw. św. Barbary, który zmarł w 1905 r. Plany architektoniczne sporządził prof. Joseph Schmitz z Norymbergii.

W dniu 16 października 1904 r. położono kamień węgielny pod budowę kościoła, w 1905 r. założono fundamenty i wzniesiono ściany. Budowę prowadzono 3 lata. Świątynię poświęcono ku czci Bożej i św. Józefa, Opiekuna i Orędownika Kościoła. Nowy kościół pobłogosławił ks. dziekan Wiktor Schmidt z Katowic w 1907 r. Wtedy też został instalowany jako kuratus parafii ks. Paweł Czaja, który w 1911 r. został mianowany jej pierwszym proboszczem. W 1912 r. kuracja przy kościele pw. św. Józefa stała się parafią. Kanonicznie została ona natomiast erygowana dopiero 9 stycznia 1913 r. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 14 kwietnia 1915 r. ks. Adolf Bertram, biskup wrocławski.

Powojenna historia kościoła to liczne remonty i prace restauratorskie, dzięki czemu świątynia i jej wnętrze stało się jeszcze piękniejsze. Z uwagi na swoje wysokie wartości architektoniczne i historyczne w 2009 r. świątynia została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych typu „A” województwa śląskiego.

Od lat 50. XX aż po czasy nam współczesne przeprowadzono tutaj następujące prace:

  • 1957 r., 1969 r. – remonty kościoła wykonywane z uwagi na szkody górnicze powodowane przez kopalnię „Wyzwolenie”;
  • 1971 r. – remont dachu z przekładką dachówek;
  • 1995–1997 – gruntowny remont wnętrza kościoła (piaskowanie i malowanie ścian, likwidacja siatek, nowa instalacja elektryczna i nagłośnieniowa, nowe oświetlenie);
  • 1998 r. – renowacja konfesjonałów, mebli organowych, stacji Drogi Krzyżowej, ławek, drzwi, kasetonów sufitowych;
  • 2001 r. – remont kaplicy w krypcie kościoła i przystosowanie jej do odprawiania nabożeństw; pierwsza msza św. została tutaj odprawiona 8 kwietnia 2001 r.;
  • 2001 r. – prace związane z przebudową prezbiterium (zlikwidowano balaski, a samo prezbiterium znacznie powiększono);
  • 2003 r. – nowo wybudowane prezbiterium wzbogaca się o dwa nowe witraże św. Pio z Pietrelciny i bł. Ludwika Mzyka wykonane przez firmę „Art Vita ” z Chorzowa. Wiosną 2003 r. kościół otrzymał także nowy wygląd kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Zakład kamieniarski z Ciasnej wykonał nową chrzcielnicę, a metalowe wykończenia są dziełem zakładu ślusarskiego p. Kopycioka z Katowic;
  • 2002 r. – konsekracja nowego ołtarza posoborowego wykonanego w Ciasnej koło Olesna z mugli tureckiej, podobnie jak nowa ambona;
  • 2004 r. – remont dachu kościoła;
  • 2006 r. – wstawienie nad ołtarzem św. Barbary dwóch nowych witraży z wizerunkiem św. Faustyny Kowalskiej i Sługi Bożego Jana Pawła II, autorstwa artysty plastyka Andrzeja Kuczoka.

Na koniec warto dodać, iż w swojej już ponad 100-letniej historii, parafia pw. św. Józefa w Chorzowie miała tylko czterech proboszczów.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Łagiewnicka 17
41-500 Chorzów
place
50.309323, 18.940811Skopiowano do schowka
N50º18'33.563", E18º56'26.92"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki