Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko

Data powstania obiektu: 1959 r.
Opis

Śląskie Wesołe Miasteczko położone jest na terenie chorzowskiego Parku Śląskiego, przy Placu Atrakcji. Funkcjonuje od ponad półwiecza - dokładnie od 1959 roku. Zajmuje powierzchnię 26 hektarów, co czyni je największym tego typu obiektem w Polsce. Na terenie Miasteczka działa kilkadziesiąt urządzeń i miejsc do zabawy oraz całe zaplecze gastronomiczne. Na niezapomniane przeżycia i dobrą zabawę mogą liczyć tu osoby w każdym wieku - zarówno dorośli, jak i dzieci. Jest tutaj wszystko, czego szuka się w lunaparku z prawdziwego zdarzenia – karuzele, kolejki górskie, pałace strachu, beczki śmiechu, obiekty wodne itd. Liczne atrakcje podzielono na trzy kategorie: przeznaczone dla najmłodszych, rodzinne i ekstremalne. Niezmiennie od lat najpopularniejsze są karuzele rodzinne: Gwiazda Duża (diabelski młyn o średnicy 40 m) i Samoloty Duże (o wysokości 30 m), ześlizg do wody (zjazd z 16-metrowej wieży do basenu), przejażdżka elektrycznymi pojazdami, tzw. Skoterami i podróż przez Smoczą Jamę. Zwolennicy ekstremalnych doznań mogą skorzystać m.in. z Rollercoastera Tornado (w kraju jedyny z podwójną pętlą), kosmicznych karuzel Apollo 2000 i Enterprise oraz wirujących - Baleriny i Tagady. W Wesołym Miasteczku jest też moc atrakcji dla dzieci - zarówno dla tych najmłodszych, jak i starszych. Są bajecznie kolorowe karuzele, dmuchane zabawki, suche baseny, przejażdżki skuoterami, statkami, samochodami i łódkami, a obok Beczka Śmiechu i Pałac Sensacji. Śląskie Wesołe Miasteczko odwiedza rocznie prawie 200 tysięcy osób.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. Zapraszamy do podróży w czasie, aby poznać naszą historię.

Budowa Wesołego Miasteczka ruszyła w 1956 roku. Na 39 hektarach miało powstać centrum rozrywki dla mieszkańców regionu. Pierwszy etap prac zakończył się we wrześniu 1959 roku, wtedy też lunapark odwiedzili pierwsi goście.

W 1960 roku działały już 63 urządzenia, a zainteresowanie nowym miejscem było ogromne. W dni powszednie lunapark odwiedzało średnio sześć tysięcy osób, w święta około pięćdziesiąt tysięcy. Jeden z rekordów padł we wrześniu 1966 roku w czasie Święta Trybuny Robotniczej, kiedy w Wesołym Miasteczku bawiło się 80 tys. osób. Na Śląsk przyjeżdżali ludzie z całego kraju, aby zakosztować rozrywki w pierwszym lunaparku w Polsce.

Największą karuzelą, która działa od początku istnienia Wesołego Miasteczka są Samoloty Duże. Zawieszone na 45-metrowej wieży latają z prędkością dochodzącą do 55 km/h, a podniebny lot trwa ok. 12 minut.

Dorośli i młodzież chętnie korzystali z pływającej kawiarni „Arizona”, oferującą aromatyczna kawę i niezwykły nastrój. Dziś wielu wspomina, że właśnie tam spotkali swoich przyszłych współmałżonków. W kawiarni odbywały się regularnie dancingi, które ułatwiały zawieranie znajomości przyjeżdżającym do pracy na Śląsk. Kawiarnia przestała pływać pod koniec lat 80.

W 1978 roku do lunaparku przyjechał Diabelski Młyn (dziś Legendia Flower). Nasi goście dostali możliwość oglądania panoramy Śląska z gondoli nowej atrakcji. Do dziś jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Legendia Flower liczy 40 metrów wysokości i może pomieścić maksymalnie 216 pasażerów. Do dziś jest to największa karuzela w Polsce.

W 2007 roku rozpoczęły się widoczne zmiany. Do Wesołego Miasteczka przyjechał pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 metrów z podwójna pętlą. W 2014 roku zakupiono 26 karuzel od duńskiego lunaparku Sommerland Syd. Do kwietnia 2015 lunaparkiem zarządzał Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A.

Obecnie spółka Tatry Mountain Resorts posiada 75% udziałów Śląskiego Wesołego Miasteczka i zarządza nim od maja 2015 roku. Spółka Tatry Mountain Resort zobowiązała się zainwestować 120 mln złotych (30 mln EUR) w ciągu następnych pięciu lat. W 2016 roku została oddana pierwsza ze stref tematyczna Magical Mountains z nową atrakcją Diamond River, tematyzowaną na kopalnie diamentów, nad którą czuwa legedarny Skarbnik.

30 marca 2017 Śląskie Wesołe Miasteczko zmieniło się z typowego lunapraku w największy w Polsce park tematyczny i obrało nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, którego przesłaniem jest nie tylko dobra zabawa ale także istotny jest wątek edukacyjny związany z pięknym dziedzictwem kulturowym jakim są legendy, baśnie i opowiadania.

Sezon 2017 przyniósł mnóstwo zmian. Park zyskał kolejne strefy tematyczne: Magical Villege, Valley of Dreams i Magical Forest. Kultowe atrakcje zyskały nowy wygląd, a hitem sezonu jest otwarty 1 lipca Lech Coaster- największa tego typu atrakcja w Europie Środkowo- Wschodniej. Na kolejny rok przewidziane są kolejne inwestycję w nowe atrakcję, a także budowa nowej strefy Adventure Valley.

Źródło: www.legendia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Plac Atrakcji 1
41-501 Chorzów
Tel. kom.: +48 666-031-196
place
50.274718, 18.990549Skopiowano do schowka
N50º16'28.985", E18º59'25.976"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.