Pomnik Mikołaja Kopernika w Chorzowie
W Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, koło planetarium, upamiętniono postać naszego astronoma. Większość monumentów Kopernikańskich, zarówno w Polsce, jak i za granicą, powstała w roku 1973, z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma. Realizacja chorzowska jest wcześniejsza, pochodzi bowiem z 1964 roku.
Autorem rzeźby jest Jerzy Bandura (1915-87), rzeźbiarz i grafik, profesor ASP w Krakowie, autor m.in. pomnika Adama Mickiewicza w Nowym Sączu (odsłoniętego w 1962), współautor Pomnika Grunwaldzkiego (1960, z W. Cęckiewiczem). Uprawiał rzeźbę monumentalną, medalierstwo, drzeworyt i ekslibris. Należał do krakowskiej grupy Dziewięciu Grafików.
Rzeźba o wysokości 4 m, wykonana w granicie, przedstawia postać stojącą na płaskiej, okrągłej platformie. Artysta wyeksponował ręce, trzymające kulę (ziemską?) i twarz, zwróconą ku niebu. Sylwetka wyrasta wprost z ziemi a kształtem swym przypomina wskazówkę zegara słonecznego. Postać, mimo że grubo i ostro ciosana w kamieniu, ma w sobie jakąś miękkość i ciepło. Pomnik, wraz z placem, na którym został usytuowany i planetarium stanowią jedną całość architektoniczną.
Za projekt tego pomnika autor otrzymał Nagrodę Artystyczną m. Krakowa w roku 1955.
Źródło: forumakademickie.pl