Kościół pw. Chrystusa Króla w Chybiu

Aktualna funkcja: Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej
Data powstania obiektu: 1930 r.

Kościół w Chybiu wzniesiony został w latach międzywojennych. Posiadająca ciekawą architekturę świątynia, z interesującą fantazyjną fasadą, zbudowana została według projektu Henryka Szołdry, a jej wnętrze urządzono pod kierunkiem znanego, istebniańskiego malarza Jana Wałacha. Kościół stanowi sanktuarium maryjne. Od lat 50-tych XX wieku znajduje się tutaj słynący łaskami obraz Matki Bożej, przeniesiony z kaplicy na Gołyszu, rozebranej w związku z budową zbiornika goczałkowickiego.

Nazwa miejscowości Chybie posiada dwa objaśnienia. Jedno wiąże się z anegdotą o polowaniu urzędników Komory Cieszyńskiej, z których jeden miał chybić strzelając do odyńca. Po ostrej wymiany zdań myśliwi mieli nazwać owo miejsce właśnie Chybie. Druga wersja opowiada o niemiłosiernym panu tutejszego folwarku, który chciał zalać wodą pobliskich mieszkańców. Nie udało mu się to, gdyż ze względu na posuchę woda nie polała się w wymaganej ilości, czyli chybiła.

Kościół pw. Chrystusa Króla w Chybiu znajduje się w samym centrum miejscowości. Przez długi czas tutejsi mieszkańcy należeli do parafii św. Barbary w Strumieniu. W 1927 r. zaczęli wznosić własną świątynię, którą 5 października 1930 poświęcił ks. infułat Wilhelm Kaspernik. Autorem projektu architektonicznego był Henryk Szołdra, zaś nad wystrojem wnętrz czuwał Jan Wałach, znany malarz z Istebnej. Niedługo później ustanowiono tu filię parafii św. Barbary. Samodzielną parafię Chrystusa Króla erygowano po II wojnie światowej, 28 maja 1957 roku.

W latach, w których budowano zbiornik Goczałkowicki, rozebrano kościół w Zarzeczu oraz kaplicę na Gołyszu, z której do kościoła w Chybiu przeniesiono słynącą łaskami ikonę Matki Bożej Gołyskiej oraz dzwony. W latach 90-tych, gdy tutejszą parafię Chrystusa Króla włączono do nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej, miał miejsce gruntowny remont świątyni oraz uroczysta konsekracja, dokonana 30 marca 1996 r. przez ks. biskupa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza nowej diecezji. W 1999 kościół parafialny podniesiony został do rangi Maryjnego Sanktuarium Lokalnego. Kult Matki Bożej Gołyskiej, czczonej wcześniej w kaplicy na Gołyszu, datuje się od wieku XVIII. Obecnie obraz umieszczony jest w prezbiterium kościoła, na osobnym, ozdobnym słupie. W roku 2004 dokonano koronacji obrazu. Matka Boża Gołyska czczona jest zarówno na Ziemi Cieszyńskiej jak i w innych rejonach diecezji. Tutejszy odpust ma miejsce w trzecią niedzielę maja.

Źródło: slaskie.travel

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Wyzwolenia 2
43-520 Chybie
place
49.895623, 18.813840Skopiowano do schowka
N49º53'44.243", E18º48'49.824"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki