Kamień i krzyż Bojemskiego w Częstochowie
Kamień i krzyż Bojemskiego, zastrzelonego przez grupę „Rewolucjonistów – Mścicieli”, został ustawiony 21 lipca 1912 roku obok cegielni „Michalina” B. Helmana. Kamień wraz z osadzonym na nim krzyżem, postawiono z inicjatywy matki Bojemskiego w miejscu, gdzie tragicznie zginął Mariusz Bojemski. Głaz dostarczył miejscowy zakład kamieniarski „Kruszyński i Proszowski”, a krzyż wykonano w warsztatach mechanicznych huty.
1 grudnia 1912 roku krzyż poświęcili księża Henryk Koławski z Konopisk i Lucjan Nawrocki z Rakowa przy udziale pracowników huty oraz Straży Ogniowej Ochotniczej.
Kopalnia przy cegielni „Michalina” była używana kiedyś do wydobywania gliny. Prawdopodobnie jej głębokość wynosi ok. 20 metrów. Latem ludzie wykorzystują dawną cegielnię, teraz zalaną wodą, do pływania, pomimo istniejącego zakazu kąpieli oraz do wędkowania. Wokół zbiornika wodnego „Michalina” znajdują się ładne tereny do spacerowania.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Dyrektor Huty „Częstochowa” inżynier Mariusz Bojemski został postrzelony 21 czerwca 1912 roku w Częstochowie wracając z konnej przejażdżki. Stało się to niedaleko cegielni „Michalina” na Bugaju. Napastnicy wyskoczyli z żyta, oddając kilkanaście strzałów z rewolwerów. Dyrektor Bojemski, ciężko ranny, został przewieziony do zakładowego szpitala. Zmarł tego samego dnia. Pogrzeb Bojemskiego, który odbył się na warszawskich Powązkach, zgromadził kilka tysięcy osób. Z Częstochowy wysłano specjalny pociąg z delegacją robotników.
Źródło: peuk.fiiz.pl