Droga Krzyżowa w Czubrowicach, popularnie zwana przez tutejszych mieszkańców drogą na „Skałach”. Położona na malowniczych wzniesieniach, choć nie posiada wartości zabytkowej, jest z pewnością obiektem godnym zobaczenia.

Historia Czubrowickiej Kalwarii sięga roku 1985, kiedy to Jan Latowski, wikary z parafii w Racławicach, po raz pierwszy zorganizował Drogę Krzyżową na „Skały” przy udziale młodzieży z Grupy Apostolskiej.

Początkowo Stacje Męki Pańskiej oznaczono kamieniami, potem w ich miejsce pojawiły się krzyże z brzozowego drewna. Pierwsze figury – Matki Bożej Bolesnej i Chrystusa Frasobliwego powstały w 1991 roku, zaś wykonał je Zdzisław Kościelniak z Raby Niżnej. Rok później drewniane krzyże zastąpiono rzeźbami przestawiającymi Stacje Męki Pańskiej, które także wyszły spod dłuta wspomnianego wcześniej artysty. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Piotr Mazur z Czubrowic, lecz nie można również zapominać o licznych fundatorach, którzy poprzez swoje ofiary przyczynili się do realizacji dzieła. W 1997 roku nad każdą z rzeźb umieszczono kamienne sklepienie, zaś 13 września 1998 roku Stacje uroczyście poświęcono.

Inscenizacje Misterium Męki Pańskiej zostały zapoczątkowane na „Skałach” w 1989 roku. Od tego czasu w rolę Jezusa Chrystusa wciela się Paweł Pomierny z Racławic, któremu towarzyszy grupa aktorów rekrutująca się spośród młodzieży z tutejszej parafii. Misterium Męki Pańskiej można zobaczyć w Czubrowicach, co roku w Wielki Piątek. Ponadto, w czasie Wielkiego Postu, w każdy piątek odbywa się Droga Krzyżowa na „Skałach”, w której bierze udział duchowieństwo i okoliczni mieszkańcy.

Warto zobaczyć Czubrowicką Kalwarię i pospacerować jej dróżkami, jeśli nie z pobudek religijnych, to ze zwykłej ciekawości i chęci poznania lokalnej osobliwości. Wynagrodzeniem wędrówki będzie wspaniała panorama pobliskich miejscowości roztaczająca się ze szczytu wzniesienia, gdzie swoje miejsce znalazła ostatnia, XIV Stacja Męki Pańskiej, jak również wysoki na kilka metrów, metalowy krzyż.

Źródło: jerzmanowice-przeginia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

32-049 Czubrowice
place
50.2050612528006, 19.693848033457982Skopiowano do schowka
N50º12'18.221", E19º41'37.853"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.