Skwer Kościuszki w Gdyni
Skwer Kościuszki – reprezentacyjna ulica (kategoria: droga powiatowa) Śródmieścia Gdyni stanowiąca wspólnie z ulicą 10 Lutego i aleją Jana Pawła II wizytówkę Gdyni. Skrzyżowanie skweru z ulicami Świętojańską i 10 Lutego jest punktem centralnym Gdyni.
Granice skweru Kościuszki
Często mylnie skwerem Kościuszki nazywa się obszar od skrzyżowania ulic Świętojańskiej i 10 Lutego aż po kraniec pirsu. W rzeczywistości skwer Kościuszki to obszar pomiędzy wspomnianym skrzyżowaniem a początkiem pirsu. Sam pirs nosi nazwę Molo Południowe, przez który przebiega aleja Jana Pawła II (dawniej aleja Zjednoczenia, jeszcze dawniej aleja Zjednoczenia Ziem Polskich).
Granica skweru Kościuszki i Mola Południowego znajduje się na wysokości przedłużenia Nabrzeża Prezydenta.
Faktyczna granica skweru Kościuszki jest od ulicy Świętojańskiej do ulicy Waszyngtona. Przez skwer nie przebiega ulica Waszyngtona, tylko styka się ze skwerem na rogu budynku Dowództwa Marynarki Wojennej. Skwer Kościuszki nie styka się z Molem Południowym. Granica alei Jana Pawła II jest od skweru (lub od ulicy Waszyngtona) do końca Akwarium Gdyńskiego. Fontanna nie znajduje się na skwerze Kościuszki, tylko na alei Jana Pawła II.
Okręt Błyskawica i żaglowiec Dar Pomorza nie stoją (nie cumują) przy skwerze Kościuszki, tylko przy Nabrzeżu Pomorskim lub ogólnie przy Molo Południowym.
Czas II wojny światowej
Podczas okupacji Niemcy zmienili nazwę skweru na Adolf Hitler Platz.
Źródło: wikipedia.pl