Wieża widokowa na Górze Donas
Na szczycie wzniesienia Donas znajduje się wieża telekomunikacyjna „Idea Góra Donas”, na której znajduje się platforma widokowa, powstała w ramach współpracy PTK Centertel z Urzędem Miasta Gdyni. Wysokość wieży wynosi 70 m, natomiast taras widokowy znajduje się na wysokości 26,5 m.
Wysokość tarasu: względna 26,5 m n.p.t., bezwzględna 232,1 m n.p.m.
Czynne w okresie od 1 kwietnia do 31 października w godz. 8.00 - 18.00. Wejście na taras jest dozwolone tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Przy silnym wietrze, temperaturze poniżej 0°C, oblodzeniu konstrukcji, w czasie mgły, opadów deszczu i śniegu, burz wieża jest zamknięta dla zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny.
* * *
Donas – wzgórze o wysokości 205,7 m n.p.m. na Pojezierzu Kaszubskim, będące najwyżej położonym punktem Gdyni, w dzielnicy Dąbrowa. Jest to najwyższe wzniesienie moreny czołowej w mikroregionie Moreny Chwaszczyńskiej.
W czasie II wojny światowej Donas jako najwyższy punkt w okolicy była punktem obserwacyjnym. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce 15–18 marca 1945 roku, kiedy wojska radzieckie zwycięsko zaatakowały broniących okoliczne wzgórza Niemców.
Po północno-zachodniej stronie Donasu (niedaleko wieży) znajduje się jedyny istniejący protestancki cmentarz w Gdyni, którego powstanie datuje się na połowę XIX w. Cmentarz służył mieszkańcom Dohnasbergu (niemiecka nazwa dla późniejszej Kolonii Chwaszczyńskiej). Ostatni potwierdzony pochówek na nekropolii miał miejsce w 1942 r., grób wtedy pochowanego Augustyna Leibrandta zachował się. Na granicach cmentarza znajdują się, m.in. około 150-letnie lipy.
Nieopodal wzgórza znajduje się najwyższy w województwie pomorskim maszt antenowy w Chwaszczynie. Jest to najwyższa konstrukcja w województwie.
Wzniesienie jest również najwyższym punktem Trójmiasta.
Źródło: wikipedia.pl