Wieża ciśnień w Giżycku
Wieża ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, która od lata 2007 jest otwarta dla zwiedzających, chcących obejrzeć z góry panoramę miasta oraz okolicznych jezior (w tym celu wyposażona jest w windę).
Wieża przez 96 lat pełniła swoją wodociągową rolę, służąc zaopatrywaniu mieszkańców dawnego Lötzen, a potem Giżycka w wodę. Gdy utraciła swoje funkcje, została wykupiona przez prywatnego przedsiębiorcę, co uratowało zabytek przed zniszczeniem i obecnie możemy się cieszyć pięknym obiektem, który pełni rolę punktu widokowego, ale też stanowi symbol połączenia nowoczesności z przeszłością. Wieża jest estetycznie zagospodarowana na cele turystyczne, w sezonie można tu wejść, zwiedzić trzy piętra, w których rozlokowane są ciekawe eksponaty i pamiątki związane z historią regionu. Na dole jest też sklepik z pamiątkami. Najciekawszy jest niewątpliwie taras widokowy tuż nad kawiarnią. Możemy wejść na samą górę, pokonując 129 schodów, albo też skorzystać z nowoczesnej windy.
Źródło: wikipedia.pl / gizycko.pl
Budowla powstała w całości z czerwonej cegły. W charakterystycznej kopule znajdował się zbiornik wodny stanowiący urządzenie wyrównawcze. Mieścił w sobie ok. 200 m³ wody. Wykonano go według projektu inżyniera Otto Intze z cynkowanej blachy. Giżycka wieża zaopatrywała mieszkańców miasta w bieżącą wodę do roku 1996, kiedy to zmodernizowana została sieć wodociągów miejskich, a samą wieżę kupił Henryk Górny. Nowy właściciel podjął się renowacji, nadając Wieży nowe oblicze- szczyt kopuły powiększony został o nowoczesny taras widokowy harmonizujący z charakterystyczną architekturą budynku. W jej wnętrzu powstały: lokalne „mini- muzeum”, gdzie podziwiać można dokumenty, zdjęcia oraz drobne przedmioty obrazujące codzienne życie okolicznych mieszkańców na przestrzeni minionych lat oraz nastrojowa kawiarnia. Na najwyższą kondygnację Wieży Ciśnień ( 162 m n.p.m.) prowadzi 129 stopni, można na nią również dotrzeć korzystając z wygodnej, nowoczesnej windy. Nad wejściem do budynku znajdują się charakterystyczne herby: Mazurski i Miasta zapraszając do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.
Źródło: wieza-gizycko.pl