Kościół pw. św. Mateusza Apostoła w Górze
A-1251 z 9.05.2005
Parafia została założona w okresie ewangelizacji Pomorza. Najstarsza wzmianka źródłowa na jej temat pochodzi z 1236 r.
W XVI w. większość parafian przyznająca się do luteranizmu dostała w swoje ręce kościół, głównie za przyczyną sędziego ziemskiego puckiego i zarazem mieszkańca Bolszewa Jozuego Janowskiego. Przeciwstawił się temu starosta pucki Ernest Wejher, a jeszcze bardziej jego żona z Mortęskich - właściciele Śmiechowa i Nanic, wsi należących do parafii górskiej.
W 1625 r. ponownie wystąpił proboszcz górski. W XVII w. zbudowano kościół filialny w nowo powstałej miejscowości - Wejherowie. Następnie utworzono dwie parafie pod zarządem jednego proboszcza. Z czasem Góra stała się filią.
W 1898 r. powstał "lokalny wikariat". Od początku XX w. parafia w Górze powtórnie zaczęła funkcjonować samodzielnie, a 25 marca 1992 r. została włączona do Archidiecezji Gdańskiej.Obecny kościół, prawdopodobnie czwarty w tym miejscu, zbudowano w latach 1911-13 w stylu neobarokowym. Zachował się ołtarz z XVII w. Konsekrowany 20 czerwca 1913 r.
Budowę kaplicy katechetycznej pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Orlu rozpoczęto w 1986 r. i oddano do użytku w 1990 r.
Kostnica cmentarna (budynek z XIX w.) ma wygląd kościółka. W czasie budowy kościoła w Górze służyła jako kościół, w którym sprawowano liturgię.
Plebania ma około 150 lat. Przebudowywana w XX w., nie zachowała dawnego charakteru. Pozostałe budynki pochodzą z końca XIX lub początku XX wieku. Wszystko razem nadaje wsi wygląd starej, zabytkowej.
Położona w obszarze chronionego krajobrazu i w strefie ochrony konserwatorskiej zespołu ruralistycznego.
Źródło: wikimapia.org