Pustelnia św. Brykcjusza w Gościęcinie
Pustelnia św. Brykcjsza znajdująca się pomiędzy Gościęcinem a Kózkami. To lokalny ośrodek pielgrzymkowy nazwany od imienia czczonego w okolicy św. Bryksjusza.
W pobliżu kościółka św. Brykcjusza, nieopodal kaplic, znajduje się pustelnia. Za jej założyciela uchodzi Jan Kossmann ze Szklar Grodkowskich, urodzony w 1741 roku.
W Rzymie przywdział on habit eremicki. W Prudniku był tercjarzem zakonu kapucynów. W roku 1771 został pustelnikiem przy kościółku św. Brykjusza w Gościęcińskiej Parafii.
Grunt pod pustelnię podarował sołtys z Gościęcina. Pustelnik zajmował się pracą w ogrodzie, zegarmistrzostwem, strzegł kościółka, regularnie dzwonił na modlitwy, służył do Mszy świętej. śył głownie z jałmużny. Umarł w 1819 roku. Po nim w gościęcińskiej pustelni mieszkali: Hirsch, Handtke, Robert Gottschalk, Franciszek Dibel, Edward Szendzielos, Johann Michaltsch, Maksymilian Gogolin. Ostatnim pustelnikiem w latach 1931-1977 był Alojzy Kałuża.
Pustelnię przed wojną w 1870 roku wybudował Józef Walloszek, gospodarz z Kózek. Do części mieszkalnej w późniejszym czasie została dobudowana część gościnna z salą, strychem i werandą. W latach 1978-1986, kiedy proboszczem w Gościęcinie był ks. Hubert Janowski, doprowadzono do pustelni prąd, wybetonowano drogę oraz wybudowano płot przy pustelni.
Kolejne większe remonty przeprowadza się od roku 2004, kiedy proboszczem został ks. Zygfryd Waskin. W prace remontowe i porządkowe bardzo mocno angażują się
parafianie. W 2004 roku uporządkowany został teren wokół pustelni, pomalowany płot i posadzone krzewy ozdobne, ułożona została droga z kostki granitowej prowadząca od
pustelni do kaplic, przy której zamontowano lampy oświetleniowe. W 2005 roku rozpoczęta została renowacja drewnianej części pustelni: wykonano nowe pokrycie dachowe,
wymieniono drewniane ściany (deskowanie zewnętrzne) i otynkowano ściany piwnicy.
W 2006 roku rozebrana została część murowana pustelni, którą zrekonstruowano w stanie surowym.
Źródło: pawlowiczki.pl