Kanał Mazurski - Śluza "Piaski" (Guja)

Śluza w Gui Piaski − jedyna dokończona i działająca taka budowla na Kanale Mazurskim.

Szerokość budowli: 7,7 m, długość: 52 m, głębokość: 14,9 m. Śluza reguluje poziom wody w jeziorze Rydzówka. Obłsuguje ją śluzowy, który na miejscu pokaże, jak działa mechanizm.

Obiektem zarządza Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie (Zarząd Zlewni w Giżycku).

Strona RZGW: http://warszawa.rzgw.gov.pl/o-nas/nasze-obiekty/zbiorniki-i-kanaly/obiekty-pietrzace-w-systemie-wielkich-jezior-mazurskich

Historia Kanału Mazurskiego sięga 1911 roku, kiedy Niemcy rozpoczęły jego budowę, by mazurskie jeziora połączyć z rzeką Łyną, Pregołą (na terenie dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego) i Morzem Bałtyckim. Różnica poziomów między jeziorami a morzem (111,2 metrów) miała być zniwelowana za pomocą 10 śluz i dwu jazów walcowo-ruchowych. 5 śluz znajduje się po polskiej stronie (Bajory Wielkie, Bajory Małe, Guja Piaski, Leśniewo Górne, Leśniewo Dolne), podobnie jak jazy (w Gui i Leśniewie).

Niestety, budowa tego wodnego szlaku komunikacyjnego nie dobiegła końca. Przedsięwzięcie w 1914 roku przerwała wojna. Prace wznowiono w 1934 roku, ale w 1940 r. budowa ostatecznie została wstrzymana. Pozostały potężne żelbetonowe budowle hydrotechniczne i zatopiony w bujnej dzikiej przyrodzie, wypełniony wodą przekop. Długość Kanału Mazurskiego od miejscowości Mamerki nad jeziorem Mamry do Łyny wynosi 50,4 km, w tym na terenie Polski 20,2 km.

Na nieczynnych odcinkach kanału, wypełnionych stojącą wodą, porośniętych bujnie roślinnością, są żeremia bobrów. Wszystkie urządzenia na kanale są traktowane jako zabytki hydrotechniki.

Do Gui z Węgorzewa dotrzemy (autem lub rowerem) drogą powiatową w stronę Węgielsztyna (na skrzyżowaniu w Dąbrówce Małej neleży skręcić w lewo). Z samej Gui do śluzy prowadzi prosta żwirowa droga. Inna trasa, nieco dłuższa, ale ciekawa, malownicza, prowadzi przez Stawki, Leśniewo, Rydzówkę. Jadąc tą drogą zainteresowani hydrotechniką z pewnością chętnie zwiedzą dwie śluzy w Leśniewie (Górnym i Dolnym) − są blisko trasy.

Źródło: wegorzewo.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Guja 47
11-600 Guja
place
54.252173, 21.578672Skopiowano do schowka
N54º15'7.823", E21º34'43.219"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.