Kanał Kula – najkrótszy kanał mazurski o długości 110 m, szerokości 25 m i głębokości do 2 m. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych, kanał ma klasę żeglowną Ia.

Brzegi kanału umocnione są głazami. Kanał Kula łączy Jezioro Jagodne (jego zatokę Kula) z Jeziorem Bocznym, które jest odnogą Niegocina. Na wschodnim brzegu kanału znajduje się pole biwakowe. Nad kanałem przechodzi droga łącząca drogę z Kozina do Bogaczewa z drogą biegnącą z Jagodnego Wielkiego do Rydzewa.

Poprzez kanał przebiega umowny dział wodny pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły, w rzeczywistości linia ta jest płynna w zależności od poziomu wody i kierunku wiatru. W związku z tym wśród żeglarzy pływających po Wielkich Jeziorach Mazurskich istnieje tradycja "chrztu" nowicjuszy, którzy po raz pierwszy przekraczają tę granicę, na wzór chrztów równikowych, spotykanych na statkach oceanicznych.

W pobliskim lesie na półwyspie Kula znajdują się dobrze zachowane umocnienia polowe z okresu I wojny światowej.

Często nazywa się go "Mazurskim Równikiem", bo właśnie tędy przebiega umowny dział wód pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły. Umowny, bo w rzeczywistości granica ta przemieszcza się zależnie od wysokości poziomu wody w jeziorach i kierunku wiatru. Nie przeszkadza to jednak podtrzymywaniu sympatycznej tradycji, która nakazuje przepływającym pierwszy raz przez kanał Kula urządzić "równikowy" chrzest.

Źródło: wikipedia.pl / polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

11-500 Jagodne Wielkie
place
53.946715, 21.747624Skopiowano do schowka
N53º56'48.174", E21º44'51.446"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny