Rozlewisko Mała Panew przy Zielonej
Rozlewisko Mała Panew przy Zielonej. W miejscu tym znajduje się wiata dla turystów, drewniana kładka przez którą można przeprawić się przez Małą Panew oraz tablice informacyjne o grzybach rosnących w tutejszych lasach.
Tuż obok znajduje się również samoobsługowa stacja narpawy rowerów oraz makieta kuźnicy Małego Janisza, która była jedną z pierwszych kuźnic żelaza działających na Górnym Śląsku. Założono ją prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Była to na tyle duża osada, że była w stanie pomieścić cały orszak księcia Biernata, który właśnie w niej w roku 1454 odnowił przywileje miejskie pobliskim Woźnikom. Całość osady składała się z urządzeń kuźniczych, czyli hamerni i stawu kuźniczego; domów mieszkalnych dla rodzin robotników; domu kuźnika; szop gospodarczych na rudę, węgiel drzewny, sztaby żelazne oraz wozy i narzędzia; a także z karczmy i młyna.
Osada liczyła około 40 mieszkańców i z powodu położenia na wyspie była także naturalnym punktem obronnym, przez co mogła się tam również znajdować strażnica graniczna. Niedaleko znajdował się punkt styku granic trzech księstw: bytomskiego, opolskiego oraz siewierskiego. Osada została zniszczona w trakcie wojen husyckich, najprawdopodobniej przed 1460 rokiem i nigdy już jej nie odbudowano.
Źródło: Tablice informacyjne przy obiekcie.