Krzyż napoleoński w Kaniowie
Postument: Podstawa jednoelementowa, sześcienna. Na jej froncie ramka z łukowo wyciętymi narożnikami. W ramce napis fundacyjny: Fundatorży TegBozimenky Porosou o Pacirs dna 8 Lippy 1804
. Na podstawie płyta zwężająca się esowatym profilem ku cokołowi. Cokół gruby, niski, z figurami. Wydatny, masywny cokół z wygięciami, wielokrotnie profilowany. Dolna warstwa krawędzi gzymsu zdobiona żebrowaniem. W polach wygięć muszlowe zdobienia.
Figury: Na ścianach cokołu trzy płaskorzeźbione postacie na stopniach o prostokątnych podstawach. Na froncie Matka Boża dłońmi wskazuje na bolejące serce. Na lewym boku św. Jan Ewangelista podobnie trzyma dłonie na sercu. Obie postacie odwrócone plecami do krzyża. Odmiennie postać na prawym boku, stoi bokiem do krzyża. To Setnik, trzymający szaty Chrystusa, wpatrzony w górę. U stóp krzyża, na gzymsie cokołu Maria Magdalena, w dramatycznej pozie klęcząc obejmuje rękami krzyż.
Krzyż: Krzyż wysoki, z krótkimi ramionami. Krawędzie belek krzyża zdobione żebrowanymi listwami. Ramiona krzyża zakończone koniczynowo. Figura Chrystusa płaskorzeźbiona, z klasycznie ułożonymi dłońmi. Kartusz INRI umieszczono na szczytowej koniczynce, skośnie w górę, z błędnym zapisem (INIR).
Otoczenie: Krzyż stoi pośrodku skrzyżowania lokalnych dróg. Otoczony oryginalnym kamiennym ogrodzeniem z ławami ustawionymi na tralkach. Wokół krzyża zasadzono ozdobne krzewy zasłaniające jego dolną część.
Źródło: przydrozne.eu