Kościół pw. św. Antoniego w Katowicach
A/1558/94 z 30.12.1994
Kościół pw. św. Antoniego jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która jest położona na terenie dekanatu Katowice-Bogucice należącego do archidiecezji katowickiej.
Kościół św. Antoniego został wzniesiony w latach 1907–1912 wg projektu J. F. Klompa z Dortmundu. Jego trójnawowa konstrukcja o charakterze bazylikowym prezentuje styl neobarokowy z elementami modernizmu. W fasadzie świątyni znajduje się okazała wieża. Wyposażenie kościoła posiada elementy neoromańskie i neobarokowe. Na szczególną uwagę zasługuje neoromański ołtarz główny wykonany przez rzeźbiarza Henryka Mrowca ok. 1912 r. w drewnie dębowym, z alabastrowymi ozdobami, stopami metali i licznymi złoceniami. W jego dolnej części znajduje się symetryczna względem tabernakulum dekoracja, główną częścią ołtarza jest obraz „Madonna ze św. Antonim”. Całość wieńczy natomiast obraz Matki Boskiej Boguckiej z kopułowym baldachimem, usytuowany nad głównym obrazem. Po bokach ustawione są dwie pełnoplastyczne rzeźby: św. Barbary – patronki górników i św. Floriana. Ponadto do cennych elementów wyposażenia należą: neoromańska ambona, konfesjonały, balaski i rzeźba Piety oraz neobarokowe ołtarze boczne. Te ostatnie powstały w pracowni wrocławskiego rzeźbiarza M. Laua w 1916 r. Autorem malowideł ściennych pochodzących z lat 1933–1934, znajdujących się nad wspomnianymi ołtarzami był krakowski malarz Pawlikowski.
W kościele znajdują się relikwiarze z relikwiami: patrona parafii – św. Antoniego oraz św. Krzyża, a także w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej – św. Franciszka, św. Klary, św. Stanisława Kostki, św. Kamila, św. Papieża Piusa X, św. Bronisławy, a w ołtarzu – św. Tymoteusza i św. Modestiny.
W kościele warto także zwrócić uwagę na kilka tablic pamiątkowych, m.in. na:
- tablicę upamiętniającą obywateli Dąbrówki Małej, poległych w czasie I wojny światowej oraz w czasie walk o niepodległość Polski;
- tablice upamiętniające tutejszych proboszczów: ks. Wawrzyńca Puchera – proboszcza parafii w latach 1912–1924, ks. Stefana Kwiecińskiego – proboszcza parafii w latach 1962–1975 oraz ks. kan. dr Maksymiliana Wojtasa – proboszcza parafii w latach 1931−1962.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Dzieje Dąbrówki Małej, jednej ze wschodnich dzielnic Katowic, sięgają XV w. U swego zarania była to mała wieś wchodząca w skład księstwa siewierskiego. Jej dynamiczny rozwój przypadł na II poł. XIX w., kiedy to zaczęły tutaj powstawać kopalnie i huty. Wówczas to liczba ludności zamieszkującej Dąbrówkę Małą gwałtownie wzrosła. Stąd też pojawiła się, podobnie jak w wielu innych miejscowościach, potrzeba wzniesienia świątyni katolickiej.
Kościół zbudowano w latach 1907–1912 przy dużym wsparciu ze strony ks. Ludwika Skowronka z parafii w Bogucicach. Jego poświęcenie miało miejsce w 1912 r., już po erygowaniu nowej parafii, której nadano wezwanie św. Antoniego Padewskiego. Dwa lata później wnętrza kościoła wzbogaciły się o pięknie brzmiące organy. W 1916 r. przy świątyni założono klasztor sióstr św. Jadwigi, a w poł. lat 30. XX w. wybudowano dom parafialny. W 1948 r. podczas wielkiej wichury, która przeszła nad Katowicami, zniszczeniu uległa część kopuły wieży kościoła. Z kolei w latach 80. XX w. przebudowano prezbiterium świątyni i wzniesiono dom katechetyczny.
Źródło: peuk.fiiz.pl