Data powstania obiektu: II poł. XIX w.
Opis
Rynek stanowi jeden z centralnych placów Katowic i wraz z przyległymi ulicami tworzy spójny układ urbanistyczno-architektoniczny. Jego zabudowania pochodzą w większości z XIX i XX w. W południe ze szczytu jednej z kamienic rozlega się katowicki hejnał.

Rynek, tradycyjnie najważniejszy plac miejskiego Śródmieścia, wraz z odchodzącymi od niego ulicami: Warszawską, Teatralną, Dyrekcyjną, Staromiejską, Dworcową, św. Jana, Pocztową, Wawelską, 3 Maja, Stawową, Andrzeja Mielęckiego, Starowiejską, a także początkowym biegiem ulicy Adama Mickiewicza i alei Wojciecha Korfantego tworzy jeden zespół funkcjonalno-architektoniczny. Znajduje się tu wiele zabytkowych kamienic, datowanych przede wszystkim na XIX i XX w. Charakterystyczną cechą katowickiego rynku jest fakt przebiegania pod nim koryta rzeki Rawy oraz fakt istnienia sieci torów tramwajowych, co jest rzadkością.

Do najważniejszych zabudowań współczesnego rynku należą: gmach Teatru Śląskiego, gmach Banku Gospodarstwa Krajowego oraz zabytkowa kamienica wzniesiona wg projektu znanego architekta bytomskiego Jakischa.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Pomimo, że pierwsze plany wyznaczenia katowickiego rynku pochodzą dopiero z II poł. XIX w. (co nie powinno dziwić, jako że wówczas Katowice były jeszcze wsią), okolice współczesnego centralnego placu miały już duże znaczenie komunikacyjne dużo wcześniej. W II poł. XVI w. w pobliżu dawnego stawu kuźniczego, na rogu dzisiejszego rynku i ulicy św. Jana, znajdował się lokalny węzeł komunikacyjny. W tym miejscu spotykały się szlaki w czterech kierunkach: na południowy wschód prowadziła droga do Mikołowa – obecnie ulica Młyńska i ulica Mikołowska, na południe droga do Brynowa – obecnie ulice: św. Jana, Jana Kochanowskiego i Wita Stwosza, na wschód – droga do Szopienic i Mysłowic (ulica Warszawska), a na północ droga do północnej części centrum Bogucic (obok kościoła – ulica Katowicka) i dalej do Dąbrówki Małej.

W 1686 r. Jan Mieroszewski z Mysłowic i Rudolf J. Kamieński ze Świętochłowic zawarli ugodę, dotyczącą gruntów spornych w rejonie wsi Katowice. Do ugody dołączono odręcznie sporządzoną mapę. Obejmuje ona tereny dzisiejszego rynku – ówczesne skrzyżowanie lokalnych dróg w okolicach Kuźni Boguckiej i katowickiej karczmy nad rzeką Roździanką (obecnie Rawa), która znajdowała się w rejonie późniejszej zachodniej pierzei rynkowej, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi dom handlowy.  

Pierwsze plany zabudowy i kształtu placu rynkowego powstały w latach 50. XIX w. Plac umieszczono na głównej osi miejskiej, czyli w obrębie dzisiejszych placu Wolności – ul. 3 Maja - Rynek - ul. Warszawska - pl. ks. Emila Szramka. Nieregularność kształtów głównego placu miejskiego była podyktowana uwarunkowaniami przestrzennymi. Pierzeją północną rynku były kamienice oznaczone numerami od 2 do 5 (wzniesione na przełomie lat 60. i 70. XIX w.). Pierzeję zachodnią stanowiły kamienice oznaczone numerami od 6 do 9, a pierzeją południową – budynki o numerach 11 do 13. Kamienica o numerze 11 to dziś budynek o adresie ulica Warszawska 1, czyli kamienica wzniesiona w 1874 r. wg projektu Paula Jackischa z Bytomia w stylu eklektycznym z elementami neorenesansu. Pierzeję wschodnią początkowo tworzyły trzy obiekty zarządu dóbr von Tiele-Wincklera z początku lat 70. XIX w. Jeden z nich zaadaptowano na potrzeby pierwszego ratusza miejskiego (budowa w latach 1873−1874). Była to ogrodowa dwupiętrowa willa, ze znajdującym się z tyłu niewielkim więzieniem. W latach 1906−1907 w tym miejscu wybudowano gmach Teatru Miejskiego (obecnie siedziba Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego), według projektu architekta Karla Moritza, pochodzącego z Kolonii. W 1930 r., na miejscu białej kamienicy z kopułą, wzniesiono gmach Banku Gospodarstwa Krajowego (obecnie siedziba ING Banku Śląskiego).

Plac do 1922 r. nosił nazwę Friedrichsplatz, w latach 1922–1939 Rynek, w latach 1926−1939 nazywany był także placem Marszałka Piłsudskiego, a w latach 1939−1945 Ring.

Do ważniejszych wydarzeń historycznych, które miały miejsce na katowickim rynku należą niewątpliwie: przemowa Wojciecha Korfantego w czerwcu 1922 r. w związku z powitaniem wkraczających do miasta wojsk polskich oraz uroczystości związane z przejęciem Górnego Śląska przez Polskę, które odbyły się w sierpniu 1922 r. przy udziale m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego. Tragicznym wydarzeniem było natomiast zamordowanie 4 września 1939 r. obrońców Katowice przez hitlerowskie Niemcy.

W latach powojennych katowicki rynek został poddany przebudowie, w związku z którą wyburzono niektóre zabytkowe kamienice.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Rynek
40-003 Katowice
place
50.259091, 19.021676Skopiowano do schowka
N50º15'32.728", E19º1'18.034"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.