Dworzec kolejowy w Kędzierzynie-Koźlu
Kędzierzyn-Koźle – stacja kolejowa w Kędzierzynie-Koźlu, jedna z największych w województwie opolskim. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca regionalnego.
Kędzierzyn Koźle to stacja węzłowa o dużym znaczeniu w ruchu pasażerskim i towarowym. Posiada ona kilka grup torowych. Na wyjeździe w kierunku Nysy i Opola znajduje się część pasażerska - 5 peronów dla podróżnych oraz dwa perony bagażowe. Tory wraz z peronami znajdują się na nasypie, zaś poniżej nasypu istnieje budynek dworca. Za peronami w kierunku Gliwic i Raciborza rozciąga się część towarowa stacji - rejony KKB, KKC i KKD. Częścią pasażerską zarządza zaś nastawnia KKA z nastawnią wykonawczą KK5. W części towarowej mieści się też lokomotywownia wraz z wagonownią. W jej rejonie znajduje się też peron przystanku służbowego. W wyniku ograniczenia przewozów przez PKP rozebrano jedną grupę torów w rejonie KKB - pozostawiono jedynie możliwość przejazdu w kierunku posterunku Nowa Wieś. Cały węzeł kolejowy w Kędzierzynie jest przykładem genialnie zaprojektowanego układu torowego - istnienia wielu bezkolizyjnych skrzyżowań linii kolejowych, a także oddzielenia ruchu pasażerskiego od towarowego. Na podejściach przed stacją znajdują się posterunki odgałęźne, takie jak m.in Nowa Wieś, Kłodnica, Żabiniec, Stare Koźle, ułatwiające prowadzenie ruchu pociągów.
Źródło: wikipedia.pl
W 1845 uruchomiono linię kolejową Opole - Gliwice (stacja kolejowa w Kędzierzynie nazywała się wówczas Kozel-Kandrzin). Przyśpieszyło to rozwój gospodarczy całego regionu.
W 1861 wybudowano bocznicę kolejową do przystani przy Kanale Kłodnickim.
W 1915 wybudowano nowy dworzec kolejowy.
W 1961 zelektryfikowano linię z Kędzierzyna przez Gogolin do Opola, w 1962 do Gliwic. W latach 1969-1970 do Raciborza i Rybnika. Kędzierzyn był wówczas jednym z najważniejszych węzłów kolejowych na Górnym Śląsku.
W maju 2014 PKP podpisało z konsorcjum firm Eko-Bud i Chem-Bud, umowę na remont dworca. Pod koniec 2014 roku PKP zerwało umowę na remont ze względu na 3-miesięczne opóźnienie. W maju 2015 PKP podpisało z firmą SKB Development umowę na dokończenie remontu. W ramach remontu dokonano renowacji elewacji, wymieniono drzwi i okna oraz wyremontowano wnętrze budynku. W budynku pojawił się też nowy system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Pojawiły się także przewijaki dla niemowląt, a przed dworcem stojaki na rowery. Dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 17 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego obiektu.
Źródło: wikipedia.pl