Kościół pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koxlu

Data powstania obiektu: 2006 r.
Opis

Parafia Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny w Kędzierzynie-Koźlu – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Kędzierzyn diecezji opolskiej w metropolii katowickiej. Erygowana w 1993. Kościół parafialny wybudowany w latach 1997–2006. Mieści się przy ulicy Bolesława Krzywoustego 2, w dzielnicy Osiedle Piastów, będącej częścią Kędzierzyna-Koźla.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Historia parafii wiąże się ściśle z rozwojem osiedla Piastów, powstałego w drugiej połowie XX wieku, w dużej mierze spowodowanego rozwojem przemysłu w Kędzierzynie-Koźlu, a co za tym idzie napływem ludności. Początkowo mieszkańcy osiedla należeli do erygowanej wcześniej, 28 grudnia 1908 parafii św. Mikołaja w sąsiedniej dzielnicy Kędzierzyn. W miarę powstawania nowych budynków na osiedlu, a później na sąsiednim osiedlu Powstańców Śląskich i znacznej odległości do macierzystego kościoła św. Mikołaja zrodziła się potrzeba posługi duchowej i budowy kościoła na osiedlu.

Na przełomie lat 70. i 80. w związku z rozwojem demograficznym osiedli zapadały decyzje o budowach tam kościołów. W 1982 został podpisany przez wojewodę opolskiego Zbigniewa Mikołajewicza i biskupa opolskiego Alfonsa Nossola dokument w sprawie budownictwa sakralnego i kościelnego na lata 1982–1985, w którym poruszono sprawę budowy kościoła na osiedlu Piastów. Wkrótce na podstawie ustaleń tego dokumentu uzyskano pozwolenie na budowę. Pierwszym administratorem budowy kościoła został mianowany, ks. Alfons Schubert, ówczesny proboszcz parafii św. Jakuba w Mechnicy, prowadząc rozmowy w Urzędzie Miejskim w Kędzierzynie-Koźlu w sprawie lokalizacji kościoła. W styczniu 1986, po dużych trudnościach i interwencji biskupa Jana Wieczorka miasto oddało w użytkowanie wieczyste działkę budowlaną u zbiegu ulic Bolesława Krzywoustego i alei Ignacego Lisa, po czym rozpoczęły się prace organizacyjne i budowlane.

4 maja 1986 przy ulicy Bolesława Krzywoustego 2 został poświęcony plac pod budowę przyszłego kościoła przez biskupa Gerarda Kusza, oraz powołano duszpasterstwo tymczasowej parafii, a ks. Edward Bogaczewicz w sierpniu tegoż roku został mianowany po ks. Alfonsie Schubercie administratorem parafii, prowadząc na szeroką skalę starania o pozyskanie nowych funduszy gromadzonych na budowę. W pierwszym etapie wybudowano tymczasową kaplicę oraz salki katechetyczne. W miarę postępu prac budowlanych, powstawały nowe obiekty parafialne. W 1987 rozpoczęto budowę domu parafialnego, a dwa lata później, w 1989 położono fundamenty pod nowy kościół.

Parafia pw. Ducha Świętego i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła została ostatecznie erygowana 1 października 1993, wyodrębniona z parafii św. Mikołaja, a dotychczasowy administrator ks. Edward Bogaczewicz został jej pierwszym proboszczem. 30 listopada 1997 biskup opolski Alfons Nossol wmurował kamień węgielny, poświęcony przez papieża św. Jana Pawła II w Legnicy, 2 czerwca 1997, podczas swojej pielgrzymki do Polski. Po trzech latach budowy kościoła i znacznym postępie prac, tymczasową kaplicę w 2000 rozebrano. Wkrótce w parafii powołano grupy parafialne, centralną siedzibę dla rejonu Kędzierzyna-Koźla działającej organizacji charytatywnej Caritas oraz utworzono bibliotekę parafialną. W wyniku długotrwałych prac związanych z zakończeniem budowy 21 października 2006, abp Alfons Nossol konsekrował nowo wybudowany kościół. Parafia liczy około 10000 wiernych.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Bolesława Krzywoustego 2
47-232 Kędzierzyn-Koźle
place
50.346474, 18.229237Skopiowano do schowka
N50º20'47.306", E18º13'45.253"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.