Pozostałości starego cmantarza w Kołczewie











Pozostałości starego cmentarza w Kołczewie, znajdujące się w południowej części Kołczewa, na niewielkim wzniesieniu. Znajdował się tu również parafialny kościół pw. św. Katarzyny, którego początki sięgają przełomu XV i XVI wieku. Świątynia była ważnym punktem dla lokalnej społeczności i przez wieki pełniła funkcję duchowego centrum wsi.
Cmentarz przykościelny – świadectwo dawnych czasów
Kościół św. Katarzyny otoczony był cmentarzem, na którym przez wieki chowano mieszkańców Kołczewa i okolic. Nekropolia funkcjonowała nieprzerwanie aż do 1945 roku, kiedy to została oficjalnie zamknięta. Dziś to miejsce ma charakter historyczny i symboliczny.
Ruina kościoła i jej rozbiórka
Zniszczenie kościoła nastąpiło na początku XIX wieku. W 1859 roku zabezpieczono go jako trwałą ruinę, jednak w latach 60. XX wieku pozostałości świątyni zostały całkowicie rozebrane. Obecnie po świątyni nie zachowały się widoczne mury, ale miejsce to wciąż skrywa ślady przeszłości.
Spacer wśród historii
Pozostałości starego cmentarza w Kołczewie to miejsce, które mimo braku klasycznej infrastruktury turystycznej przyciąga osoby zainteresowane historią regionu. Spokojna, leśna okolica sprzyja refleksji i spacerom śladami przeszłości.
Kołczewo – więcej niż jezioro i plaża
Choć Kołczewo znane jest głównie z atrakcji przyrodniczych i wodnych, warto także poznać jego mniej oczywistą stronę – miejsca pamięci, dawne kościoły i cmentarze, które są istotnym elementem lokalnej tożsamości.