Ferma Jeleniowatych w Kosewie
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk jest placówką badawczą zlokalizowaną w Kosewie Górnym, w województwie Warmińsko-mazurskim. Na terenie placówki utrzymywane są w warunkach zbliżonych do naturalnych liczne stada Jeleniowatych należące do trzech żyjących w Polsce gatunków: Jeleni Szlachetnych, Danieli Europejskich oraz Jeleni Sika. Stacja prowadzi zarówno działalność naukową jak i edukacyjną.
Podstawowym zadaniem naszej placówki jest prowadzenie prac badawczych w zakresie szeroko rozumianej parazytologii a także dotyczących biologii i ekologii jeleniowatych oraz możliwości utrzymywania ich w hodowli.
W ramach działalności edukacyjnej stacja przyjmuję licznych odwiedzających mających szansę obejrzeć piękne zwierzęta utrzymywane na terenie placówki oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat zarówno biologii jak i ekologii. Przeciętnie w cztery miesiące sezonu stację odwiedza sześć tysięcy turystów.
Ponadto, w ramach działalności naukowej poza pracownikami naukowymi wykonującymi badania corocznie przyjmujemy liczną grupę studentów, którzy pracują u nas w ramach praktyk wakacyjnych.
Placówka powstała w roku 1984 jako PGR eksperymentalny poświęcony badaniom hodowli jeleniowatych.
Źródło: kosewopan.pl
Początki Stacji sięgają 1984 roku, kiedy to rozpoczęto organizację fermy jeleniowatych przy ówczesnym Zakładzie Doświadczalnym PAN w Baranowie. Założycielem i wieloletnim jej kierownikiem był dr Andrzej Krzywiński. Dzięki Jego pasji i zaangażowaniu udało się w krótkim okresie czasu utworzyć unikatową do dziś w skali kraju i Europy placówkę, która oficjalnie otwarta została w 1986 roku. Początek obecnym stadom jeleniowatych dały zwierzęta przeniesione z fermy w Wejsunach koło Popielna, uzupełniane zwierzętami pochodzącymi z łowisk otwartych, hodowli zagrodowych krajowych i zagranicznych. W 1991 roku Stacja weszła w skład Instytutu Parazytologii im. W. Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk.
Źródło: it.mragowo.pl
- Zwiedzanie Stacji możliwe jest od wtorku do niedzieli o ściśle określonych godzinach: 10.30, 12.30, 14.30,16.30 przy czym limit osób na jedną godzinę jest ścisły i wynosi 30 osób.
- Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji terminu zwiedzania, do czego serdecznie zachęcamy, tel. 89 742 43 80
- Dzieci poniżej 3 lat oraz piloci i opiekunowie grup są zwolnieni z opłat (wraz z każdą grupą odwiedzających wyrusza, opiekujący się nią oraz zwierzętami przewodnik, nie wymaga to dodatkowej opłaty)
- prosimy o zaopatrzenie się w strój i obuwie adekwatne do warunków atmosferycznych – zwiedzanie polega głównie na spacerze po górzystych pastwiskach pod gołym niebem!
- zwierzęta boją się PARASOLI!
- nie można wprowadzać do zwierząt wózków z dziećmi – proszę się liczyć z koniecznością noszenia maluchów!
- osoby starsze lub mające kłopoty z chodzeniem mogą mieć problemy z pokonaniem całej trasy