Pałac Jerzmanowskich w Krakowie
A-639 z 22.03.1983
Zachowany do dziś pałac w Prokocimiu wybudował w latach 20. XIX wieku hrabia Józef Wodzicki. W 1810 roku założył on również park w stylu angielskim, który stał się zaczątkiem obecnego parku imienia Anny i Erazma Jerzmanowskich.
Wieś Prokocim założył prawdopodobnie krakowski biskup Prokop. W 1891 roku majątek Prokocim kupił Józef Grodzicki, który zlecił gruntowną przebudowę pałacu znanemu architektowi Karolowi Knausowi. W kolejnych latach w parku dosadzano latach dosadzano klony, topole, dęby i jesiony, powstały także alejki W 1895 roku kolejnym właścicielem został przybyły z Ameryki przemysłowiec i filantrop Erazm Jerzmanowski. Unowocześnił on pałac, wyposażając go w elektryczność, centralne ogrzewanie, wodociągi i kanalizację. W parku pojawiły się mostki, rzeźby i oranżeria. W 1910 roku majątek w Prokocimiu kupili ojcowie Augustianie. W pałacu działały szkoły prowadzone przez nich. W latach 1950- 2000 funkcjonował tu Dom Dziecka. Obecnie w pałacu znajduje się Klasztor oo. Augustianów. Po rewitalizacji parku, która zakończyła się w 2020 roku, pojawiły się w nim nowe drzewa, stanęła plenerowa siłownia, a plac zabaw dla dzieci zyskał nowe obiekty. Dwie fontanny (jedna według projektu profesora Wiktora Zina) są dziś jedną z atrakcji miejsca.
Źródło: visitmalopolska.pl
Zespół pałacowo-parkowy im. Erazma Jerzmanowskiego jest położony w południowo-wschodniej części Krakowa, na terenie dawnej wsi Prokocim.
Powstała ona prawdopodobnie pod koniec XIII lub na początku XIV stulecia. Na przełomie XVI i XVII w. dobra prokocimskie należały do Ostrogskich, a później do Zasławskich. W 1749 r. Prokocim przeszedł w ręce rodziny Wodzickich. Na zlecenie Eliasza Wodzickiego w latach 1777-1783 wzniesiono klasycystyczny pałac.
Kolejnymi właścicielami Prokocimia byli Skorupkowie (1863-1889), którzy rozpoczęli przebudowę siedziby. Prace prowadzone przez Karola Knausa zostały dokończone już po śmierci Skorupków, kiedy Prokocim odziedziczył ich spadkobierca, Józef Grodecki. Wkrótce potem dobra prokocimskie zakupił Erazm Jerzmanowski, przemysłowiec i mecenas sztuki. Wówczas ogrodzono park, wytyczono w nim ścieżki i ustawiono rzeźby oraz zbudowano oranżerię.
Po śmierci Jerzmanowskiego, jego żona Anna sprzedała majątek zakonowi augustianów (1910). Zakonnicy otworzyli w pałacu szkołę dla chłopców, a w jednym z dworskich budynków gospodarczych urządzili kaplicę dla mieszkańców Prokocimia. W czasie II wojny światowej pałac wraz z parkiem i gospodarstwem zajęli Niemcy. Po wojnie augustianie rozpoczęli działalność w Prokocimiu, lecz w 1950 r. zakon w Polsce rozwiązano, a jego majątek przejął Skarb Państwa. W pałacu umieszczono dom dziecka i przedszkole. W 1993 r. augustianie odzyskali pałac i obecnie jest w nim dom zakonny, a w odremontowanej kaplicy odbywają się nabożeństwa.
Pałac zachowany jest do dzisiaj w formie nadanej mu przez Karola Knausa pod koniec XIX w. Jest budowlą piętrową, murowaną i tynkowaną, o urozmaiconej bryle. Wejście do pałacu jest zaakcentowane ryzalitem zwieńczonym falistym szczytem, od strony ogrodu zaś znajduje się loggia i kolisty ryzalit narożny, nakryty kopułą. Detale architektoniczne zaczerpnięte przez Knausa z różnych stylów (barok, secesja) tworzą eklektyczną formę pałacu.
W jego pobliżu znajdują się zabudowania pochodzące z końca XIX w., m.in. wspomniana już kaplica oraz budynek gospodarczy z wieżą wodociągową.
W otaczającym pałac parku o powierzchni ok. pięciu hektarów rosną kilkusetletnie drzewa – pomniki przyrody. Park, założony na przełomie XVIII i XIX w., został na początku XX w. udostępniony przez augustianów mieszkańcom Prokocimia; w latach 60. stał się parkiem miejskim. W 1991 r. otrzymał imię Erazma Jerzmanowskiego.
Źródło: dnidziedzictwa.pl