Pomnik ofiar tragedii górnośląskiej w Krapkowicach

Data powstania obiektu: 2000 r.

Zimowy styczeń 1945 r. dla wielu ówczesnych mieszkańców Górnego Śląska był okresem tragicznym. W miesiącu tym przez te tereny przeszła ofensywa radziecka. Rosjanie zajmując kolejne miejscowości, oprócz walk z oddziałami niemieckimi, dopuszczali się masowych mordów, gwałtów i rabunków na ludności cywilnej.

Ślązaków, niezależnie od deklarowanej narodowości, umieszczano w obozach koncentracyjnych, pracy oraz przesiedleńczych. Wielu z nich wywieziono do łagrów w ZSRR. Tych, którzy pozostali poddano weryfikacji przez władze komunistyczne i deportowano do Niemiec. Proces ten zakończył się w 1948 r. i nazywany jest przez Ślązaków tragedią górnośląską. Wydarzenia tamtych lat w czasach komunistycznych były przemilczane i dopiero po upadku systemu zostały przypomniane.

W Krapkowicach-Otmęcie na cmentarzu spoczywają ofiary mordów dokonanych przez Armię Czerwoną zimą 1945 r. Ich pamięci oraz wszystkim ofiarom wojen poświęcono w 2000 r. pomnik, który jednocześnie jest przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Adama Mickiewicza 3
47-300 Krapkowice
place
50.4873129089203, 17.973614280487Skopiowano do schowka
N50º29'14.326", E17º58'25.011"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.