Pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach

Nr w rejestrze zabytków:
A-716 z 12.12.1996 [A-383/M]
Data powstania obiektu: 2 poł. XIX w.
Opis

Malowniczo położony na zalesionym stoku zespół pustelniczy przyciąga turystów zmierzających do klasztoru w Szczyrzycu. Nieopodal znajduje się interesująca formacja skalna, zwana potocznie „Diabelskim Kamieniem”.

Kaplica jest budynkiem drewnianym, wzniesiona w konstrukcji szkieletowej, na planie prostokąta, z trójbocznym zamknięciem od południa. Ściany z desek mocowanych pionowo na styk i spojonych listwami. Dach dwuspadowy, z wieżyczką z latarnią, zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wnętrze nakrywa pozorne sklepienie kolebkowe. Wyposażenie kaplicy stanowią dwie stacje Drogi Krzyżowej z 1886, ołtarz z 1886 oraz szafka z woskową figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIX w. Dom pustelnika - drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, parterowy, na planie prostokąta, nakryty blaszanym dachem dwuspadowym. Powyżej pustelni zbudowano w konstrukcji szkieletowej drewnianą kapliczkę, nieduży obiekt na rzucie prostokąta. Nakryta jest daszkiem dwuspadowym z wieżyczką. We wnętrzu ołtarzyk z oleodrukiem Matki Boskiej oraz drewniany krucyfiks.

Obiekt dostępny. Msze św. w dni powszednie: 6:30, 18:00 (w okresie zimowym 16:30). Niedziele i święta: 7:30, 10:00, 15:00.

Źródło: zabytek.pl

Historia

Miejsce znane też jest jako pustelnia Góry św. Jana. Pierwszego pustelnika, Andrzeja Grzybkowskiego, wspominają kroniki klasztoru w Szczyrzycu w roku 1810. Pustelnia św. Benedykta w Krzesławicach-Podkamieniu powstała w 1886. Składa się na nią kaplica, dom oraz kapliczka maryjna wzniesione przez Antoniego Gabryela Rapa i Jędrzeja Jarzębińskiego. Rąp, franciszkanin ze Lwowa, po pielgrzymce pielgrzymkę do Lourdes, osiadł w pustelni. Z bratem Jędrzejem Jarzębińskim wybudowali obecną kaplicę i wykonali stacje drogi krzyżowej. Antoni Rąp umarł w 1892. Charakterystyczną postacią wśród kolejnych pustelników był franciszkanin o. Florian Klamka, zielarz, który spędził tu 51 lat. Ostatnim był Zygmunt „Kamil” Młynek, który w 1995, po konflikcie z domagającą się opłat właścicielką gruntu, strzaskał trumnę, w której sypiał. i porzucił pustelnię.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

32-415 Krzesławice
place
49.802945, 20.169860Skopiowano do schowka
N49º48'10.602", E20º10'11.496"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Małopolskiego
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.