Ruchoma szopka
Szopka składa się z 250 figurek wyrzeźbionych w drewnie lipowym przez Frantiska Stepana, samouka czeskiego pochodzenia, urodzonego w Czermnej w 1881 roku. Początkowo figurki były poruszane ręcznie, dopiero w 1927 roku zostały podłączone do prądu. Szopka obrazuje ówczesną kulturę, przedstawiają sceny z życia pasterzy oraz mieszczan. Szopka ma około 4m długości, 1m szerokości i 1m głębokości. Składa się z budowli, mostków, uliczek i warsztatów. Można w niej wyróżnić 3 główne części. Centralna część przedstawia miejsce narodzenia, czyli stajenkę betlejemską w grocie. Lewa strona przedstawia sceny z życia mieszkańców Pogórza Sudeckiego- jest to ściśle pasterski obraz z figurkami zwierząt, pasterzy i ludzi różnych zawodów. Z kolei po prawej stronie ulokowane jest Betlejem, ale w regionalnym świecie. Wypełniona jest głównie precyzyjnie rzeźbionymi budynkami oraz rzeźbami.
Kolejnym wielkim dziełem, które można podziwiać w domu Frantiska są drewniane organy piszczałkowe. Całość składa się z 270 głosów i 10 rejestrów. Zarówno organy jak i Ruchomą Szopkę można podziwiać w starej, niepozornej sudeckiej chacie znajdującej się przy drodze prowadzącej do Pstrążnej. Szopka oddalona jest o około 4km od centrum miasta.
Dziś w domu Stepanów mieszka i opiekuje się dobrobytkiem Frantiska jego prawnuczka Małgorzata wraz z mężem Ryszardem. Po śmierci Frantiska, w 1953 roku, szopką opiekowała się córka Maria, a później wnuk Gerhard z żoną Gertrudą. To dzięki panie Małgorzacie możemy dziś podziwiać Szopkę i Organy, gdyż to właśnie ona podzieliła się z ludźmi możliwością oglądania dobytku pradziadka.
Źródło: kudowa.pl