Ruiny kościoła ewangelickiego w Lądku-Zdroju

Data powstania obiektu: 1846 r.
Opis

Kościół ewangelicki w Lądku-Zdroju – dawny kościół ewangelicki pw. Salwatora (Zbawiciela), wybudowany w 1846, znajdujący się w Lądku-Zdroju. Świątynia po pożarze w 1999 znajduje się w stanie ruiny.

Po wojnie, w wyniku wymiany ludności, od 1946 kościół pozostawał przez długie lata nieużytkowany. Wyposażenie trafiło do innych świątyń, między innymi: ławki do kościoła parafialnego w Lądku-Zdroju, organy sprzedano do kościoła w Środzie Śląskiej, a mechanizm zegara z wieży kościelnej został zamontowany w parku, gdzie posłużył do napędzania zegara kwiatowego. W latach 60. zamierzano zorganizować w nim muzeum balneologiczne. W latach 90. obiekt był remontowany, wykonano nawet dodatkowy poziom (kondygnację). Miała tu działać hala sportowa. Kościół spłonął jednak 8 kwietnia 1999.

W 1991 o zwrot kościoła wystąpiła parafia ewangelicko-augsburska z Kłodzka. Jej roszczenia uregulowało miasto ostatecznie dopiero w 2017, a kościół wystawiono na sprzedaż. Zakupiło go małżeństwo spod Warszawy. Planują zagospodarować obiekt w sposób wpisujący się w klimat uzdrowiska. Chcą urządzić w nim galerię artystyczną z częścią kawiarnianą i otworzyć wieżę widokową.

Architektura
Obiekt wzniesiono w stylu ekspresjonizmu, nawiązującego do architektury romańskiej. Zbudowany na planie krzyża z półkolistą apsydą, jednowieżowy. Po pożarze w ruinie.

Otoczenie
Przy kościele stoi neogotycki pomnik z 1866, poświęcony fundatorce kościoła Mariannie Orańskiej.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Kościół ewangelicki pw. Salwatora (Zbawiciela) w Lądku-Zdroju zbudowano w 1846. Poświęcony został 13 sierpnia 1848. W 1858 pomocy finansowej na rozbudowę świątyni udzieliła protestancka królewna Marianna Orańska, właścicielka dóbr w pobliskim Stroniu Śląskim. Kościół powiększono jednak dopiero w 1908. W 1919 był remontowany. Natomiast w latach 1924–29 świątynię znacznie przebudowano według projektu architekta Iwana z Zabrza. Uroczystość jej otwarcia w 1929 uświetnili m.in. książęta Hohenzollernowie: Fryderyk Henryk i jego brat Joachim Albrecht.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zdrojowa 21
57-540 Lądek-Zdrój
place
50.345599, 16.876250Skopiowano do schowka
N50º20'44.156", E16º52'34.5"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Masyw Śnieżnika

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.