Zakład Przyrodoleczniczy "Jerzy" w Lądku-Zdroju
A/4290/948/WŁ z 21.09.1983
Ten największy lądecki kompleks zabiegowy składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi „Stary Jerzy” – najstarszy zakład przyrodoleczniczy w Polsce i jeden ze starszych w Europie, wybudowany w 1498 roku na źródle wody radoczynnej przez jednego z właścicieli Lądka – Zdroju – Jerzego z Podiebradów. Na frontowej ścianie “Starego Jerzego” umieszczono datę “1498”, wewnątrz obiektu znajduje się najcenniejsze lądeckie źródło wody radonowo – siarczkowo – fluorkowej. Drugą część stanowi “Nowy Jerzy”, wybudowany w latach 1914 – 1916 – był to na ówczesne czasy bardzo nowoczesny zakład kąpielowy, który do tej pory spełnia swoje funkcje, a jego wygląd zewnętrzny jak i wnętrze nadal budzi podziw.
W obiekcie znajduje się przeszło pięćdziesiąt kabin zabiegowych do kąpieli w wannach (część z nich to oryginalne, stuletnie wanny balneologiczne) oraz pijalnia zlokalizowana w holu głównym. Uzupełnieniem zabiegów balneologicznych są dostępne w zakładzie zabiegi fizykoterapeutyczne i masaże wibracyjne.
Fronton budynku, na którym znajduje się potężny, rzeźbiony herb Lądka – Zdroju oraz ściany obiektu ozdobione są wieloma rzeźbami i płaskorzeźbami postaci, zwierząt i symboli związanych z wodą. Wewnątrz warto obejrzeć wiszące przy schodach malowidło Eckerta i Pfluga (Kunstanstalt Leipzig) o imponujących wymiarach, a przedstawiające lądecki Zdrój z około 1920 roku. W historycznych wnętrzach budynku godne uwagi są także: witraże, liczne płaskorzeźby o symbolice “wodnej” oraz płaskorzeźby czterech pór roku (nad schodami).
Źródło:uzdrowisko-ladek.pl