Dwór w Łęgwarowie

Nr w rejestrze zabytków:
1259 z 15.06.1968
Data powstania obiektu: 2 poł. XIX w.
Opis

Dwór pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Dwór wzniesiony został na rzucie prostokąta, jako budowla parterowa, z poddaszem użytkowym, przykryta dachem naczółkowym. Dwór posiada od strony elewacji frontowej i ogrodowej ryzality zdobione pilastrami. Po II wojnie światowej dwór wykorzystywany był na mieszkania i biura miejscowego PGR. W reprezentacyjnym holu zachował się kominek z brązowego marmuru. Kominek wykonany był na początku XX wieku.

Dwór wzniesiony został na rzucie prostokąta, jako budowla parterowa, podpiwniczona, z użytkowym poddaszem, przykryta dachem naczółkowym. Od strony elewacji frontowej i ogrodowej znajdują się ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami i ozdobione pilastrami. Od frontu w ryzalicie umieszczono dwa balkoniki na piętrze. Otwory okienne i drzwiowe obwiedzione zostały gzymsami. Po 1945 roku układ wnętrz został zmieniony, w głównym reprezentacyjnym holu zachował się duży kominek z brązowego marmuru z początku XX wieku. W otoczeniu dworu znajdują się pozostałości dawnego parku z elementami kompozycji krajobrazowej i cennym starodrzewem, a także dawne zabudowania gospodarcze (m.in. stajnia, dawna łaźnia). Na obrzeżach parku, przy drodze dojazdowej usytuowany był cmentarz rodowy, obecnie można znaleźć tam jedynie jego relikty.

Źródło: wikipedia.pl / leksykonkultury.ceik.eu

Historia

Znajdujący się tu majątek należał w XIX i pierwszej połowie XX wieku do rodziny Doeringów. Budowę dworu ukończono w 1886 roku. Po II wojnie światowej na terenie majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast dwór zaadaptowano na biura i mieszkania pracownicze. Obecnie budynek jest w dyspozycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Źródło: leksykonkultury.ceik.eu

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Łęgwarowo 1
11-600 Łęgwarowo
place
54.316490, 21.704829Skopiowano do schowka
N54º18'59.364", E21º42'17.384"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.