Opis

Wał (523 m) – szczyt na Pogórzu Rożnowskim pomiędzy doliną Dunajca na zachodzie i doliną Białej od strony wschodniej. Znajdują się na nim dwa maszty przekaźników radiokomunikacyjnych. Partie szczytowe pokryte są polami, dzięki czemu z Wału rozciągają się rozległe panoramy na Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie, na Kotlinę Sandomierską na północy i na Beskidy oraz Tatry na południu.

Wał jest wielkim rozrogiem grzbietów. Jego ramiona i grzbiety opadają aż na 14 okolicznych wsi. Na niektórych grzbietach wyróżniono szczyty, ważniejsze z nich to: Wielkie Góry (458 m), Gródek lub Głowa Cukru (436 m), Lubinka (412 m), Kopaliny (394 m). W kierunku południowym stoki opadają ku drodze wojewódzkiej nr 980 na wysokości Siemiechowa, a na zachód w kierunku Wróblowic i Janowic.

Atrakcje turystyczne w masywie Wału:

  • skała Diabli Kamień,
  • kamieniołom w Lichwinie, z którego eksploatowano łupki mioceńskie,
  • skamieniałe pnie drzew (liczące sobie ok. 66 mln lat),
  • rozległe panoramy widokowe z gołych grzbietów,
  • liczne cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej,
  • obelisk upamiętniający batalion „Barbara” AK.

Przez Wał prowadzą dwa szlaki turystyki pieszej. Tuż pod szczytem Wału znajduje się gospodarstwo agroturystyczne "Chata pod Wałem" udostępniające noclegi.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Podczas I wojny światowej na całym grzbiecie Wału i jego rozrogach toczyły się krwawe walki. Pod szczytem Wału znajdują się dwa cmentarze wojenne: cmentarz wojenny nr 186 i cmentarz wojenny nr 187. Na szczególną uwagę zasługuje położony na południowo-wschodnim grzbiecie cmentarz wojskowy nr 185 na wzgórzu o nazwie Głowa Cukru lub Gródek. Miejsce to jest również doskonałym punktem widokowym. W trakcie II wojny światowej na szczycie o nazwie Wielkie Góry (zwanym też Jurasówką, (485 m) rozegrała się ostatnia zwycięska bitwa Batalionu AK „Barbara”.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Lichwin
33-172 Lichwin
place
49.884359, 20.911458Skopiowano do schowka
N49º53'3.692", E20º54'41.249"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.