Kapliczka-dzwonnica w Lichyni
Data powstania obiektu: XVII w.
W środku wsi przy ulicy Daszyńskiego stoi kapliczka – dzwonnica. Pochodzi ona z XVII wieku. Kapliczka jest murowana i otynkowana. Nad kapliczką unosi się drewniana dzwonnica pokryta czterospadowym dachem. Wąskie obrzeże kapliczki i dach pokryte są gontem (zwanym też szerdzioł). Na samym szczycie dachu na metalowej podstawce stoi metalowa kula, a na niej metalowy krzyż.
W murowanej kapliczce są dwa okrągłe okna (na wschodniej i zachodniej ścianie). Od strony południowej czterema stopniami wchodzi się do wnętrza kapliczki. W dzwonnicy do połowy lat czterdziestych XX wieku znajdował się mały dzwon zwany sygnaturką. Dźwięki sygnaturki ostrzegały mieszkańców przed niebezpieczeństwem i informowały o wybuchu pożaru we wiosce i w okolicy, oznajmiały zgon mieszkańca wsi i towarzyszyły mu w jego ostatniej drodze na cmentarz parafialny w Zalesiu Śląskim. Kiedy w 1945 roku w budynku karczmy utworzono kościół filialny p.w. św. Józefa, dzwon z kapliczki zdjęto i zawieszono na drewnianym zadaszonym rusztowaniu przed kościołem, gdzie obecnie znajduje się głaz – pomnik poległych i zmarłych w czasie II wojny światowej. Tym to dzwonem pierwszy kościelny Stanisław Swoboda rano w południe i wieczorem dzwonił na Anioł Pański oraz na pół godziny przed każdą Mszą Św., i nabożeństwem. Po nim tę funkcję przejęła Praksydra Kołodziej. W 1975 r. gruntownie przebudowano budynek Kościoła i wybudowano wieżę kościelną, w której zawieszono inny dzwon. Prawdopodobnie był to stary dzwon z kościoła z Zalesia Śląskiego. W Zalesiu Śląskim w dniu 16 października 1973 roku biskup pomocniczy Wacław Wycisk poświęcił nowe dzwony. Losy dzwonu z kapliczki były nieznane aż do roku 2008. 11 lipca dzwon zawieszono z powrotem na dawne miejsce. W latach 60-tych przeprowadzono gruntowny remont kapliczki-dzwonnicy i pokrycia dachowego.
Źródło: kapliczkistrzeleckie.pl
Dane teleadresowe
Daszyńskiego 61
47-150 Lichynia
Cechy i udogodnienia
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).