Kościół p.w św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie

Nr w rejestrze zabytków:
A-237 z 26.09.1961
Data powstania obiektu: poł. XIV w.

Parafia św. Elżbiety w Lubieszewie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Erygowana w XIV wieku.

O istnieniu Lubieszewa i parafii wspominano już w 1255 roku, ale przyjmuje się, że wieś była lokowana przez wielkiego komtura krzyżackiego Wernera von Orselna. Zachował się dokument ponownej lokacji z 1341 roku komtura Ludolfa Königa. Parafia od początku swojego istnienia posiadała swoich duszpasterzy i należała do najbardziej eksponowanych. Od XIV wieku do parafii przynależała wieś Orłowo, lokowana w 1349 roku. Wtedy najprawdopodobniej powstał mały kościółek pw. św. Barbary.

Kościół w Lubieszewie powstał w połowie XIV wieku. Wybudowany w stylu gotyckim z cegły. Wieża kościoła murowana dołem, górą drewniana i kryta gontem została dobudowana w 1573 roku. Kościół był wiele razy remontowany po pożarach. Tak samo remontowana była wieża w XIX wieku.

Wnętrze kościoła jest jednonawowe przykryte kolebkowym stropem z polichromowanych desek (alegoria nieba ze sceną Ukoronowania Matki Bożej). Wystrój kościoła jest w stylu barokowym i prawie w całości pochodzi z XVII–XVIII wieku. Pomimo tego zachowały się zabytki gotyckie w kościele.

Najpiękniejszym i najstarszym zabytkiem gotyckim w kościele jest rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem, tzw. Madonna na lwie, pochodząca z roku 1375. Dzwon na wieży kościoła, kropielnica i chrzcielnica pochodzą z przełomu XIV–XV wieku. Tak samo późnogotycki krucyfiks na tzw. belce tęczowej.

Od początku XVIII wieku istnieje w Lubieszewie kult Matki Bożej Szkaplerznej. Jest on związany z przepięknym barokowym feretronem Matki Boskiej Niepokalanej (Matka Boża Lubieszewska). Od tamtego czasu Lubieszewo jest niepisanym Sanktuarium, a na coroczny, największy na Żuławach odpust 16 lipca przychodzą od wielu lat piesze pielgrzymki z pobliskich miejscowości.

Barokowy i dość jednorodny wystrój wnętrza kościoła czyni z niego jeden z najpiękniejszych na Żuławach.

Ołtarz główny z malowidłem patronki kościoła św. Elżbietą Węgierską pochodzi z 1707 roku. W antependium ołtarzowym znajduje się kurdyban z XVII wieku. W bocznych ołtarzach malowidła ze scenami: biczowania Pana Jezusa, Ecce Homo, Adoracji dzieciątka, Matki Bożej Szkaplerznej. W antependium prawego ołtarza znajduje się malowidło męczeństwa św. Barbary wkomponowane w krajobraz żuławski (kościoły w Orłowie, Lubieszewie, Tui i zamek w Nowym Dworze Gdańskim).

Barokowy chór muzyczny pochodzi z 1716 roku, a prospektem organowym z połowy XVII wieku.

Na ścianach kościoła obrazy przedstawiające sceny Zwiastowania NMP, pokłon Trzech Króli, Wniebowzięcie NMP, Ecce Homo. Na prawej ścianie kościoła dwa epitafia ks. J.A. Czeraskiego (1693) i ks. Ignacego Jana Schupki (1775), którzy byli proboszczami w Lubieszewie.

Na środku kościoła płyta nagrobna śp. Anny z 1650 roku.

16 lipca 2018 r. biskup elbląski Jacek Jezierski ustanowił sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

82-100 Lubieszewo
place
54.189547, 19.039004Skopiowano do schowka
N54º11'22.369", E19º2'20.414"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.